Benzinga

Společnost Twitter 22. dubna oznámila zákaz inzerovaní reklam, které „odporují vědeckému konsenzu o změně klimatu“. Podle představitelů platformy je zásah proti takovým reklamám v souladu se zásadami společnosti týkajícími se nevhodného a zavádějícího obsahu.

„Jsme přesvědčeni, že na popírání klimatických problémů by se nemělo na Twitteru vydělávat, a že zavádějící reklamy by neměly odvádět pozornost od důležitých diskuzí o klimatické krizi,“ uvedli Sean Boyle, ředitel společnosti Twitter pro udržitelnost, a Casey Junod, manažer pro globální udržitelnost.

Nový přístup prý vychází ze „směrodatných zdrojů“. Jediným citovaným zdrojem byl Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) u OSN.

Oznámení bylo učiněno na Den Země, svátek zaměřený na podporu povědomí o životním prostředí.

Změnou klimatu se rozumí změna teplot a další změny počasí v průběhu času. Podle IPCC se globální teploty od roku 1901 do roku 2020 zvýšily přibližně o 1,09 °C.

Vědci a další odborníci, kteří se zabývají studiem klimatu, se rozcházejí v názoru na to, jak velký vliv má na měnící se klima člověk.

Nová pravidlo Twitteru se setkalo s podporou jedněch a kritikou druhých.

Například organizace Union of Concerned Scientists označila tento krok za „dobrou zprávu“.

Meteorolog Ryan Maue se však v narážce na to, kolik předpovědí o změně klimatu již bylo mylných, řečnicky ptá, zda budou zakázány také „‚doomerské‘ nebo apokalyptické informace“.

Společnosti Google a Pinterest již dříve zavedly zákaz určitého obsahu, včetně příspěvků, které označují změnu klimatu za hoax nebo podvod.

Nové pravidlo Twitter zavádí v době, kdy se snaží odrazit nabídku na odkoupení platformy od generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska, který uvedl, že jeho cílem pro koupi a převedení společnosti do soukromého vlastnictví je naplnit její potenciál „být platformou pro svobodu projevu na celém světě“.

„Twitter má mimořádný potenciál a já ho odemknu,“ sdělil před několika dny Musk. K politice platformy v oblasti změny klimatu se miliardář zatím nevyjádřil.

Twitter, který byl spuštěn v roce 2006, původně „moderoval“ příspěvky uživatelů jen zřídka. V posledních letech ale cenzuruje čím dál více obsahu a reklam týkajících se různých témat, včetně laptopu Huntera Bidena, syna prezidenta Joea Bidena, nesrovnalostí u všeobecných voleb 2020, či biologie.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.