Dle zprávy amerického ministerstva obchodu z 27. dubna zaznamenaly USA historicky nejvyšší schodek obchodní bilance, a tedy nůžky mezi hodnotou importu a exportu se v USA i nadále rozevírají.

Mnozí ekonomové předpovídají, že americký HDP v prvním čtvrtletí vzrostl o pouhé 1 %, zatím co ve čtvrtém čtvrtletí 2021 to bylo 6,9 %. Na nízkých číslech se podílí vysoký schodek obchodní bilance.

Poptávka po dovozu se od roku 2021 výrazně zvýšila v důsledku rychlého zotavení americké ekonomiky z pandemie a vysoké míry inflace (a tedy snahy dovézt levnější zboží z ciziny). Navíc, inflace a válka na Ukrajině se odrazily na rostoucí ceně dovozu. Tyto faktory se tak podílely na vyšším finančním objemu importů.

Už v loňském roce Spojené státy vykázaly největší obchodní deficit v historii, když schodek obchodní bilance vůbec poprvé překročil jeden bilion dolarů.

V březnu dosáhl schodek obchodní bilance až 125,3 miliardy dolarů, což je o 19 miliard dolarů více než v únoru.

Export sice vzrostl také, ale pomaleji než import. Vývoz zboží vyrobeného v USA v březnu vzrostl o 7,2 % na 169,3 miliardy dolarů, což je o 11,4 miliardy dolarů více než v únoru, zatímco dovoz zboží v březnu vzrostl na 294,6 miliardy dolarů, což je o 30,3 miliardy dolarů více než v únoru.

Mnozí ekonomové začínají snižovat už tak nízké odhady vývoje HDP pro letošní rok, podle kterých americká ekonomika sotva roste nebo dokonce klesá.

Právě deficit obchodní bilance je hlavním důvodem, proč ekonomové předpokládají zpomalení hospodářského růstu v období počínaje koncem roku 2021.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.