U historické budovy Českého rozhlasu proběhl pietní akt při příležitosti 77. výročí Pražského povstání. Vzpomínky se zúčastnili mj. předseda Senátu Miloš Vystrčil s kolegy senátory, ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová či pražský primátor Zdeněk Hřib.
„Byla to slova Českého rozhlasu, která způsobila, že se desetitisíce, statisíce lidí postavily v boji za svobodu, za nezávislost, v boji proti nacismu, fašismu, proti útlaku. A to, že slovo je zbraň, platilo nejen v roce 1945, ale ještě více a silněji to platí dnes,“ uvedl podle ČTK v rámci svého projevu předseda Senátu Miloš Vystrčil. Dodal, že vliv dezinformací je také patrný při současném konfliktu na Ukrajině, kdy někteří lidé vyslovují domněnky, „zda fotografie zastřelených civilistů v Buči jsou ty pravdivé“. Vystrčil spolu s dalšími kolegy senátory navštívil Ukrajinu osobně minulý měsíc.
„Intenzita informační války může být stejně zničující jako intenzita války, která se vede pomocí tanků, bombardování a řízených střel. Zničující mohou být i její důsledky v podobě klamání veřejnosti, vyvolávání pocitu strachu, nenávisti či nesnášenlivosti,“ citovala ČTK Reného Zavorala.
Pietního aktu se zúčastnili také zástupci ministerstva obrany, Slovenska a také Českého svazu bojovníků za svobodu.
Pražské povstání, které proběhlo 5. 5. 1945, bylo vyvrcholením odboje proti nacistům, který vypukl 1. května téhož roku v Přerově. Díky povstání byli Němci přinuceni ke kapitulaci a také Rudá armáda byla vyprovokována k rychlejšímu zásahu. V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí, uvedla ČTK.
Velitelem povstání byl generál Karel Kutlvašr, který byl několik měsíců po komunistickém převratu v roce 1948 odsouzen k doživotnímu vězení a degradován na vojína v záloze. Vězněn byl na Mírově a v Leopoldově. V roce 1960 byl po amnestii prezidenta Antonína Novotného z vězení ve velmi špatném zdravotním stavu propuštěn. Zemřel náhle v roce 1961. Plné rehabilitace se Kutlvašr dočkal až po roce 1989.
28. října 2017 byl Karlu Kutlvašrovi udělen prezidentem Milošem Zemanem Řád Bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.