Ruská invaze na Ukrajinu zničila stovky nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Lékaři se ocitli bez léků na rakovinu a bez možnosti provádět operace, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj dodal, že na mnoha místech na východě a jihu Ukrajiny, tedy na hlavních bojištích, chybí i základní antibiotika.

„Vezmeme-li v úvahu jen zdravotnickou infrastrukturu, k dnešnímu dni ruská vojska zničila nebo poškodila téměř 400 zdravotnických zařízení: nemocnice, porodnice, ambulance,“ řekl Zelenskyj ve čtvrtečním videoposelství k lékařské charitativní skupině.

V oblastech obsazených ruskými silami je podle něj situace katastrofální.

„To znamená naprostý nedostatek léků pro pacienty s rakovinou. Znamená to extrémní potíže nebo úplný nedostatek inzulínu pro cukrovku. Není možné provádět chirurgické zákroky. Znamená to dokonce, jednoduše řečeno, nedostatek antibiotik.“

V jednom z nejodsuzovanějších válečných činů byla 9. března v obléhaném přístavním městě Mariupol zcela zničena porodnice. Rusko tvrdilo, že snímky útoku byly zinscenované, a uvedlo, že místo využívaly ozbrojené ukrajinské skupiny.

Kreml tvrdí, že se zaměřuje pouze na vojenské nebo strategické objekty a necílí na civilisty. Ukrajina denně informuje o civilních obětech ruského ostřelování a bojů a obviňuje Rusko z válečných zločinů. Rusko tato obvinění odmítá.