Encyklopedie hudebních nástrojů o něm sděluje: „Hurdy gurdy (varhanytrum, hurdy-gurdy) je strunný nástroj, který svým tvarem připomíná pouzdro na housle. Používal se v klášterech, hrála se na něj chrámová hudba, dokonce byl živitelem „potulných chromých ´kaliků´. V období baroka se stal módní hračkou šlechticů, kteří měli rádi venkovský život. V současné době se používá v lidové hudbě evropských zemí.“

„Skvělý výkon. Poslední tři tituly jsou obzvláště strhující rytmem a provedené s grandiózní interpretací!“ obdivuje Vingradovy nahrávky posluchač Laurent z Bretaně.

„Působivé a uklidňující jako vždy!“ sděluje další posluchač Palladin z YouTube.

Andrej Vinogradov se zúčastnil mnoha prestižních festivalů v Rusku i v zahraničí a nahrál několik alb. Dvě z nich – Ruské hurdy-gurdy (Ruské melodie na „hurdisce“) a Ruské Strolling Beggars Tunes („Triky ruských tuláků“) – jsou věnovány ruské „hurdisce“ – a další tři jsou Music For Hurdy-Gurdy (“Hudba pro klikovou lyru”), Aequilibrium („Balance“), Vzdálené hovory („Vzdálené hovory“) – jsou věnovány „hurdisce“ evropské.

Hra na evropské „hurdisce“ se radikálně liší od hry na ruské, a to i přes jejich vnější podobnost. Jeho hudba nás jakoby přenáší do jiného světa.

Koncert jediného profesionálního interpreta v Rusku na málo známý hudební nástroj, zvaný hurdy-gurdy (nebo evropská niněra) se uskuteční v Moskvě 29. května v Kozlov Clubu.

Zazní mix etnických – bulharských, makedonských, tureckých, ruských, německých melodií, improvizační hudby, originálních skladeb a aranží. Na závěr představení Andrej Vinogradov předvede slavnou skladbu Reverse Dance, která má na YouTube 6 milionů zhlédnutí, zodpoví otázky posluchačů a pohovoří o svém nástroji, který vytvořil slavný evropský mistr Wolfgang Weichselbaumer.

Skladatel a aranžér Andrej Vinogradov se narodil v Jekatěrinburgu, vystudoval hudební akademii  P. I. Čajkovského (třída kompozice). R. 1982 byl pozván ke studiu na The Gnessin State Musical College (jazzový klavír, třída Igora Brila) a v roce 1984 jako hráč na klávesové nástroje v Arsenalu Alexeje Kozlova.

Andrey Vinogradov v Rusku již mnoho let pracuje na popularizaci evropské školy hry na „hurdisku“.