Zdenka Danková

17. 5. 2022

ČR – V pražském Vojenském klubu na Vítězném náměstí se 16. května předávala osvědčení a ocenění za účast v tzv. 3. odboji. Třicet devět hrdinů, kteří se nebáli vzdorovat totalitě a bojovat proti ní, převzalo také odznaky i pamětní dekrety ministryně obrany. Tito lidé představují odboj a odpor proti komunismu.

Třem bylo uděleno ocenění In memoriam. Mezi vyznamenané náleží také i bývalý český premiér (v rámci federace) Petr Pithart.

„Velice si vážím lidí, kteří se nebojí říct vlastní názor,“ řekla k oceněným ministryně obrany Jana Černochová a dodala:

„Obzvláště si cením těch, kteří svůj hřbet neohnuli ani pod tíhou pendreků či výslechových praktik estébáků. Na vlastní oči poznávám hrdiny našeho národa, kteří se postavili komunistickému zlu. Nepodlehli jste mu ani v komunistických kriminálech, po policejní šikaně, vyhazovu z práce či ze studií na vysoké škole.“

Ministryně obrany zdůraznila, že účastníci odboje jsou pro ni symbolem odvahy, občanské cti i boje za svobodu a že právě díky nim dnes žijeme ve svobodné zemi a nemusíme se bát, že zítra skončíme za mřížemi.

„Jste důkazem toho, že má smysl za pravdu bojovat a bránit lidská práva,“ ocenila ministryně obrany.

Raději kopat uran než do vojenské věznice

„Byl jsem od malička vychován tak, že komunismus je zlo, které si neváží života,“ řekl Petr Kahovec, jenž byl mezi těmi, kdo obdrželi Pamětní odznak za aktivní odbojovou činnost s osvědčením.

„Jelikož komunisté popravovali svoje lidi, dospěl jsem k názoru, že jsou horší než fašisté, kteří svůj národ tak nelikvidovali,“ dodává k tomu. Aby neskončil v nelidské vojenské věznici na Sabinově, raději podepsal smlouvu na civilní práci v uranových dolech, a to na tři roky. 

Chartu 77 podepsal v roce 1988. „V té době mně už ale vyšetřovatelé nemlátili, ale i tak dost zasahovali do mého života… Život disidentů mimo Prahu byl ještě složitější než v metropoli. Na všechna protirežimní výročí jsem byl zatýkán,“ uvedl Kahovec, který daroval ministryni Janě Černochové květinu.

Dalším z oceněných byl Karel Havelka. Po odchodu do rakouského exilu v listopadu 1980 nepřestal odpor proti komunismu šířit Organizoval undergroundové akce i demonstrace a v zahraničí pravidelně informoval o represích, jakými jsou v Československu vystaveni odpůrci režimu.

„Dnešní ocenění pro mě znamená velkou čest, vždyť stojím v jedné řadě s tolika statečnými lidmi, jako je například i Petr Pithart,“ těší se Havelka a dodává:

„ Těší mě, že jsem se dostal i do společnosti Dany Němcové, která osvědčení obdržela už dříve.“

Komunisté Karla Havelku pronásledovali i v Rakousku, protože kritizoval komunistickou ideologii. Určitý čas byl monitorován lidmi z české ambasády. Když mu doma zemřela matka, nepustili ho na její pohřeb. Režim se dále mstil i na jeho příbuzných.

„Jsem rád, že ta škaredá doba je už pryč a zejména mladí by si měli vážit toho, v jakém čase u nás vyrůstají,“ uzavírá K. Havelka.

Ministerstvo obrany vyřídilo již 96 procent žádostí

Ke 13. květnu 2022 Ministerstvo obrany ČR vyřídilo již 5 505 žádostí o osvědčení účasti ve 3. odboji, což představuje více než 96 procent případů. Ocenění dostalo 2 099 účastníků, doposud bylo zamítnuto 2828 žádostí. Neúspěšní žadatelé se mohou obracet na Etickou komisi pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Resortu zbývá vyřídit 227 žádostí.

Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v platnost 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie.

Vytvořeno s pomocí TZ – Petr Třešňák

Související témata

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.