Rádio Svobodné Universum, které provozuje Martina Kociánová, bylo smazáno z platformy YouTube v rámci dalších z mnoha smazání a omezování účtů, které platforma podniká od roku 2020. Rádio se přesunulo na jiné platformy, jako je Odysee a dlouhodobě provozuje vlastní stránky radiouniversum.cz, kde je archivován celý jeho obsah. Na platformě YouTube se nakonec podařilo projekt odblokovat a projekt má nyní profil aktivní.
„Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet,“ citují stránky Rádia Universum ze známé knihy George Orwella nazvané 1984. Rádio se kromě konzervativního obsahu věnuje zejména komentářům českých osobností k současným událostem.
O smazání obsahu informoval František Kubásek v rámci svého projektu Incorect.cz již v březnu 2022. „Zde už žádné Kupředu do minulosti! Svobodné Universum bylo smazáno z YouTube!“ napsal na svém youtubovém účtu Kubásek. (zdroj).
V rozhovoru s právníkem Jindřichem Rajchlem diskutuje Martina Kociánová o situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině, během níž se začalo bojovat také na internetu. (zdroj)
V pátek 25. února Česká tisková kancelář: „Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC, po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády, zablokovala osm dezinformačních webů v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu, které ohrožovaly národní bezpečnost. Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou CZ, to oznámilo v tiskové zprávě. Provozovatelé mají podle sdružení právo se proti tomuto kroku bránit soudní cestou. Představitelé vlády odmítli záležitost komentovat.“
Stoupající cenzuru přirovnává Martina Kociánová k dobám v bývalém Československu za dob totalitní vlády komunistické strany.
„Když mě dnes smažou z YouTube a Facebooku, tak se o tom, co si myslím, dozví úplně stejné množství lidí, jako o Václavu Havlovi ze samizdatu,“ říká spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSp), herní designér Daniel Vávra, který přirovnává současnou atmosféru k éře normalizace – s tím rozdílem, že není znám konkrétní tyran.
Jde přitom o názorový střet, který prodělávají společnosti na různé úrovni po celém světě, protože díky internetu se rychle sdílejí informace a názory, a tak vznikají podobné názorové tábory v Americe i u nás.
„A strana, která ví, že neobstojí v argumentaci, chce tu druhou umlčet, aby od ní měla pokoj.“ Během posledních deseti let podle Daniela Vávry zesílil trend, že se provádějí prověrky, a lidé s „nesprávnými“ názory nedostávají smlouvy, nejsou zváni na konference, nebo jsou dokonce vyhazováni ze zaměstnání.
O tom všem si s Danielem Vávrou povídala Martina Kociánová ve svém pořadu na Rádiu Universum již v červenci 2021. (zdroj)
O stoupající cenzuře v médiích v souvislosti s koronavirovou krizí hovořila také investigativní novinářka Markéta Dobiášová, která v lednu 2022 oznámila svůj odchod z mainstreamových médií. Ve své žurnalistické praxi působila v České televizi jako investigativní reportérka pořadu Reportéři ČT, uváděla pořad 168 hodin a vedla investigativní tým televizní stanice CNN Prima News.
„Kdo umí pracovat se strachem, bývá úspěšný,“ prohlásila investigativní žurnalistka a vysvětlovala postup: hrozba, doporučení a slib bezpečí. Média podle Dobiášové v souvislosti s covidem-19 „zavalují veřejnost strachem od rána do večera, nepřetržitě, každý den už téměř dva roky“.
Strach podle Dobiášové bohužel paralyzoval i samotné novináře. „Čím dál více se přestávali ptát, přestávali zjišťovat, jestli informace, které zprostředkovávají veřejnosti, nejsou náhodou také dezinformace,“ uvedla Dobiášová na konferenci pořádaní Nadačním fondem Svědomí národa. (zdroj)