Ve své zprávě z 24. května americký Republikánský studijní výbor (RSC) uvádí, že pokud republikáni v listopadových volbách získají většinu v Kongresu, hlavní prioritou výboru pro dohled bude, aby se „radikální“ úředníci v oblasti veřejného zdraví, jako je dr. Anthony Fauci, zodpovídali za rozhodnutí a informace týkající se covidu-19.

Několik republikánů, jako např. senátor Rand Paul, se s Faucim dostalo do otevřeného sporu a obvinili jej z úmyslného lhaní a snahy zmocnit se pravomocí, které by podle ústavy měly náležet Kongresu. V jednom oficiálním e-mailu Paul dokonce připojil obrázek zobrazující Fauciho tvář s popiskem „Vyhoďte Fauciho“.

Mnozí republikáni jsou znepokojeni také informacemi, které naznačují, že Fauci a jeho spolupracovníci záměrně zaváděli veřejnost ohledně takzvané „teorie úniku z laboratoře“ týkající se wuchanského viru.

RSC je výzkumná skupina Republikánské strany, kterou tvoří několik jejích současných členů Sněmovny reprezentantů. Ve své zprávě požaduje, aby vedení strany zaujalo rozhodný postoj vůči Faucimu a jeho spojencům, pokud v nadcházejících volbách získají v Kongresu většinu.

„Pokud Kongres nepožene Fauciho kliku k odpovědnosti a nezreformuje úřady veřejného zdraví, dáme krajně levicovým byrokratům bianko šek, aby mohli uzavírat zemi, kdykoli se jim zachce,“ řekl pro Breitbart předseda RSC Jim Banks. „Musíme dát na vědomí, že k omezením, nařízením a uzavírání škol už nikdy nesmí dojít.“

Ve své tiskové zprávě z 23. května RSC uvádí: „Nyní, když se rodiny připravují na nadcházející zimní a s ní spojenou chřipkovou sezónu (nebo na rostoucí počet případů opičích neštovic), se Američané musí obávat něčeho mnohem horšího: vládních zdravotnických úředníků.“

„Krajně levicoví aktivisté se zmocnili našich úřadů veřejného zdraví, zneužili jejich pravomoc, podkopali důvěru veřejnosti a v našemu národu nadělali spoušť,“ pokračuje tisková zpráva.

RSC poukázal na to, že Národní institut zdraví (NIH) financoval 257 grantů na studium sociálních rozdílů souvisejících s covidem-19, ale pouze čtyři granty na studium toho, jak se virus šíří.

„A co je ještě horší,“ pokračovala zpráva, „rozpočet prezidenta Bidena zahrnuje 100 MILIÓNŮ DOLARŮ jak pro CDC, tak i pro NIH, na boj proti ‚klimatickým změnám‘“.

RSC do zprávy zakomponoval memorandum.

„Důvěra v byrokratický aparát veřejného zdravotnictví je na historickém minimu,“ uvádí memorandum. „Američané mají oprávněně pocit, že washingtonští byrokraté se vzdali zdravého rozumu a obecného blaha ve prospěch politických cílů.“

„Během pandemie covidu-19 se levice chopila slavného výroku Rahma Emmanuela: ‚Nikdy nenechte dobrou krizi přijít nazmar‘. Nejdříve zůstala řada jejich nařízení bez právní odezvy. Orgány veřejného zdravotnictví však brzy začaly vydávat nesmyslné a protichůdné směrnice a přejímat stranickou [demokratickou] rétoriku.

„Tato nařízení stále více zatěžovaly Američany, ale na šíření covidu neměly žádný zřejmý vliv,“ uvádí se ve zprávě. „Když na to Američané upozorňovali, úřady reagovaly cenzurou, nikoliv důkazy, a přikazovaly jim ‚řídit se vědou‘. Dr. Fauci v tom udělal jasno, když prohlásil: ‚Já jsem věda‘.“

V memorandu se dále uvádělo, že mnoho Američanů si uvědomilo, že levicoví byrokraté „překroutili pojem ‚veřejné zdraví‘ na všehochuť levicové politiky, která omezuje jejich základní svobody“.

V závěru memoranda RSC píše: „CDC a NIH se vzdálily svému původnímu poslání. CDC bylo založeno za účelem boje proti infekčním nemocem. Stanoveným posláním NIH je přinášet základní vědomosti pro zlepšení zdraví, prodloužení života a snížení nemocnosti a invalidity. Místo toho se oba úřady nechaly ovlivnit ideologickou akademickou obcí zabývající se veřejným zdravím a podporují levicovou válku proti americké kultuře.“

„Konzervativci by udělali moudrý krok, kdyby tuto institucionální hnilobu v těchto institucích vykořenili a vrátili je k jejich základnímu poslání,“ uvedla RSC.

Fauci ani NIH na žádost o komentář nereagovali.

Překlad a redakční zkrácení původního článku americké redakce: J. S.