Zdenka Danková

6. 6. 2022

Červen, první letní měsíc, nám přináší dlouhé dny, mnoho trávy a květů, mnoho oblaků a přidává blesky a hromy. Rozkvetlá tráva a luční kvítí předznamenávají senoseč. Proto: „Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začne kositi.“

Pro sušení sena pěstitelé i chovatelé uvítají suché a slunečné počasí, ovšem Medardova kápě (8. června) 40 dní kape – podmínky nejsou vždy pro sušení sena příznivé.

Když se ohlédneme za květnem, tak: „Chladný květen, červen vlažný – je pro sýpky, sudy blažný.“

Takže se máme smířit se studeným květnem a jeho teplejším následovníkem – a bude dobře.

Jinak – „Červen studený – sedlák krčí rameny.“

Deště je potřeba, však ne přes míru: „Jestli červen mokrý bývá, obilí pak málo rodívá.“

Rolníci, sedláci a hospodáři bedlivě sledovali počasí, zapamatovali si jeho vlivy a pak skládali pranostiky. Ale i myslivci a rybáři měli starosti: „Pláče-li červen a neoschne žitko, v zajících, koroptvích budem mít řídko.“

„Červnové večerní hřmění – ryb a raků nadělení.“

Když se na obzoru sem tam zaklikatil blesk, ale bouře z toho nebyla, říkávalo se: „Blýská se na časy.“ Někdy byly blesky doprovázeny hřměním, také bez bouře. Obloha jen tak strašila.

Hospodáři sledovali, jak jim roste a zraje obilí a věděli, že: „Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.“ Tam byla naděje na dobrou úrodu.

Podle letního měsíce se dalo usuzovat, jaké budou i ty následující:

„Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.“

„Jaká parna se v červnu dostaví, tak se i prosincové mraky postaví.“

Od letního slunovratu, který připadá na 21. červen, se posouváme ke sv. Janusvatojánské noci. Tato letní noc je považována za magickou. Navíc pokud se večer  vypravíme do zahrad, můžeme potkat světlušky, zvané svatojánské broučky.

A kukačka nám může napovědět: „Nekuká-li kukačka před svatým Janem, bude neúrodný rok.“

Na sv. Jana déšť vůbec není vítán: „Prší-li na Jana Křtitele, pršívá tři dni celé, je-li bez deště, bude pěkně ještě.“

A někteří pozorovatelé vyjadřují svou pranostiku zcela jadrně: „Radši čerta než hřib před svatým Janem viděti, to se stele k hladu.“

Hřib pravý
Hřib pravý v červnu není dobrým znamením. (volné dílo)

Ke konci června se objevují dva svatí, PetrPavel.

Každý z nich přináší něco jiného: „Petr rozsévá houby, Pavel myši, když prší.“
„Petr a Pavel chodí s nůší, kořínky a houby suší.“

29. června také všichni uvítají raději den bez kapky deště, protože:
„Na Petra Pavla den jasný a čistý, rok úrodný a jistý.“

Červen je bezesporu hned po květnu nejkrásnějším měsícem v roce. Láká ven na procházky do přírody, kde spatříme spoustu zpívajících ptáčků, oči spočinou na pestrém lučním kvítí, slunce nás objímá a dodává vitamín D. Rozkvétá jasmín a lípy, které nesou omamnou vůni.

Červená je barva tepla, snad odtud vzal svůj název: „Červen červený jako z růže květ.“

Můžeme dodat – také jako vlčí mák, který tou dobou kvete u polí a září výrazně červenou barvou.

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?