Většina lidí se neobtěžuje připravit na nejisté časy, dokud není příliš pozdě. Je to jako ta Ezopova bajka „Kobylka a mravenec“ převedená do lidského měřítka.

Myšlenka připravenosti, tzv. prepperství, která byla kdysi považována za okrajovou konspirační teorii, se s vývojem globálních událostí dostala do hlavního proudu. Výpadky elektrického proudu, tornáda, záplavy, pandemie, občanské nepokoje – stát se může cokoliv a aby člověk přežil a nemusel se spoléhat na druhé, je třeba se předzásobit.

„Problém je v tom, že strach je sice skvělým motivátorem, ale nepřispívá k chytrým rozhodnutím,” říká Diane Vukovicová z internetové stránky pro preppery, PrimalSurvivor.com, která se zabývá osobní připraveností pro případ nějaké katastrofy, ať již přírodní či lidské.

„Bez ohledu na to, jak moc jste vyděšeni z toho, že se určitá událost stane, musíte se stále připravovat klidným a logickým způsobem,” vysvětlila deníku The Epoch Times Vukovicová.

Prázdné regály na těstoviny v supermarketu v kalifornském Monterey Parku, USA, 13. ledna 2022. (Frederic Brown / AFP via Getty Images)

Mezi budoucími preppery s omezeným příjmem panují obavy z nákladů na přípravu v dnešním inflačním prostředí. Dobrou zprávou je, že dobře se zásobit je stále relativně levná věc, říká Vukovicová. „Nepotřebujete drahou plynovou masku, neprůstřelnou vestu ani jiné reklamou vychválené vybavení pro přežití. Uvidíte, že většina zásob je velmi levná.“

Pravidlo č. 1 zní: Nenakupujte ze strachu nebo paniky.

„Doporučuji napsat si seznam nejpravděpodobnějších katastrof pro vaši oblast,“ líčí Vukovicová a dodává: „Pro většinu lidí ve Spojených státech to budou zemětřesení, záplavy, hurikány, požáry a výpadky proudu. Poté si sestavte seznam věcí, které byste potřebovali, abyste byli na tyto katastrofy připraveni.“

Co budu vařit?

Moderátor webu PrepperWebsite.com Todd Sepulveda doporučuje, aby preppeři s nízkým rozpočtem začali s nákupem základních položek, jako jsou suché potraviny a konzervy, kterých je v obchodech stále dostatek.

„Lidé, kteří se snaží zásobit se potravinami, někdy přijdou do obchodu a začnou nakupovat náhodné položky. Později se musí snažit přijít na to, jak to všechno bude fungovat dohromady, a jak dát dohromady večeři,“ vysvětluje Sepulveda pro The Epoch Times.

„Když začnete vycházet z jídelníčku, zbavíte se všech dohadů a zaručíte tak, že v obchodě s potravinami nebudete kupovat zbytečné položky.“

Sepulveda radí sestavit si týdenní jídelníček (snídaně, oběd a večeře) z toho, co vaše rodina obvykle jí a udělat si seznam potravin k tomu potřebných. „Pokud se chcete zásobit potravinami na měsíc najednou, prostě si seznam zčtyřnásobte,“ radí prepper a přidává další radu: „Pokud si sestavíte jídelníček na dva týdny a ten zdvojnásobíte, můžete do rodinných zásob potravin vnést větší rozmanitost. Nebudete tak jíst každý týden stejné potraviny.“

Věnovat pozornost druhým v nejrůznějších podobách – hovořit s nimi, společně se smát, skutečně naslouchat – to je to, co nás spojuje a definuje jako lidi. (Alistair Berg / Getty Images)

Život s prázdnou kapsou

Podle Vukovicové se dá předzásobit i s nulovým či malým rozpočtem. Jen je třeba dobře plánovat a stanovit si ze seznamu potřebných věcí priority.

„Abyste měli jistotu, že na nic důležitého nezapomenete, rozdělte si seznam do kategorií a při nákupu zásob se ujistěte, že máte položky z každé kategorie,“ míní prepperka.

Kategorie kritických zásob zahrnují potraviny a vodu, čištění vody, zdraví a hygienu, topení, osvětlení, elektřinu, úklid po katastrofě, osobní bezpečnost a nouzovou radiokomunikaci.

I když nemáte peníze na přípravu, budete muset vědět o přežití v divočině a o tom, jak si vyrobit zásoby i s omezeným rozpočtem. Například některé položky, jako jsou kbelíky nebo pytle na odpadky mohou být k dostání zdarma anebo jsou levné.

„Například v místních obchodech můžete zdarma dostat kbelíky. V případě nouze by se pak tyto kbelíky daly použít například na sběr dešťové vody nebo výrobu nouzové toalety, což je nesmírně důležité, ale spousta lidí na to zapomíná,” říká Vukovicová.

Pokud máte malý rozpočet, rozdělte si seznam na drahé a levné položky. Drahé jsou například propanbutanový kempinkový vařič, propanbutanový ohřívač, zbraň pro osobní bezpečnost. 

„Každý týden si kupte několik levných položek a každý týden nebo měsíc si vyčleňte určitou částku, která půjde na dražší položky,“ doporučuje Vukovicová a dodává: „Zkuste nákupy v levných krámcích, na bleších trzích a v bazarech, kde jsou lehce použité věci za nižší ceny.“

Těm, kteří mají to štěstí a disponují velkým rozpočtem, radí Vukovicová začínajícím prepperům, aby od počátku odolávali nutkání kupovat „módní“ nebo „cool“ vybavení a zásoby.

„Raději trochu popátrejte a investujte do kvalitních věcí, které mají dobré recenze [nebo] je hodně doporučují ti, co danou věc používají. Jinak se může stát, že zakoupená položka nebude vyhovovat vašim potřebám a budete si muset koupit jinou.“

Zálohovat!

Podle Vukovicové je také důležité zálohovat všechny důležité dokumenty pro případ, že dojde k nějaké významné nenadálé události.

„Mít zálohy důležitých dokumentů nemusí být sice otázkou života a smrti, ale následky katastrofy budou díky tomu mnohem méně stresující. Například pokud budeme mít při požáru zničený celý dům, znalost čísla pojistné smlouvy a seznam cenností v domě vám usnadní získání náhrady.“

„Stejně tak, pokud by vaše děti musely po katastrofě změnit školu, budete vděční, že jste si zálohovali kopie jejich školních záznamů,“ radí Vukovicová a poukazuje na to, že zálohování dokumentů lze provést levně nebo zcela zdarma.

„Můžete si data uložit na zašifrovaný USB disk a ten uchovávat v bankovním sejfu nebo na jiném bezpečném místě. Existují také některé bezpečné cloudové úložné platformy, které můžete použít. Když už jste v tom, zálohujte si všechny rodinné fotografie. Pokud bude váš dům zničený, alespoň nepřijdete o všechny dětské fotografie a další vzpomínky.“

Článek byl redakčně zkrácen. Zdroj.