Naveen Athrappully

15. 6. 2022

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan se v pondělí setkal s nejvyšším čínským diplomatem Jang Ťie-čchim a vyjádřil obavy z nedávného veta Pekingu v OSN proti Washingtonem vedené snaze uvalit na Severní Koreu další sankce.

Americká vláda varuje, že Severní Korea může kdykoli provést svůj jaderný test – první od roku 2017. Čína vetovala pokus o uvalení sankcí na Severní Koreu 26. května a trvala na tom, že tak učinila proto, aby zabránila Pchjongjangu v provádění jaderných testů.

Během pondělního setkání Sullivana s Jangem „Jake vyjádřil obavy z veta, které přichází po významné sérii odpálení balistických raket, jež je v rozporu s předchozími rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a přípravami … na potenciální jaderné testy,“ řekl novinářům podle agentury Reuters vysoký představitel americké administrativy.

„Každá strana nastínila své postoje a způsob, jakým situaci vidíme, a Jake rozhodně dal jasně najevo, že se domníváme, že se jedná o oblast, kde by Spojené státy a Čína měly být schopny spolupracovat.“

Podle vládního představitele Spojené státy i Čína udržují komunikaci na vysoké úrovni. Americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho čínský protějšek se setkali v pátek, kdy znovu potvrdili, že ačkoli chtějí lépe řídit bilaterální vztahy, nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k průlomu v řešení neshod mezi oběma stranami.

Další potenciální setkání mezi Washingtonem a Pekingem očekává v „následujících měsících“. Pokud jde o setkání mezi Joem Bidenem a Si Ťin-pchingem, představitel vlády uvedl, že prozatím není v plánu nic konkrétního.

Ve zprávě zveřejněné 13. června Bílý dům uvedl, že schůzka mezi Sullivanem a Jangem navazovala na telefonát mezi oběma stranami z 18. května. Pondělní setkání zahrnovalo „upřímnou, věcnou a produktivní diskusi“ o několika klíčových otázkách, včetně bezpečnostních.

Severní Korea za uplynulých šest měsíců počet raketových testů zvýšila. Od začátku roku 2022 Pchjongjang provedl 18 odpalů zahrnujících 33 balistických raket. Výzkumné centrum s pobočkou v Jižní Koreji odhaduje, že raketové testy v tomto období stály Pchjongjang 400 až 650 milionů dolarů.

Washington 31. května varoval, že pokud Severní Korea provede jaderný test, bude proti ní prosazovat v OSN další sankce.

Rezoluce OSN z 26. května, kterou vetovaly Čína a Rusko, by na Severní Koreu uvalila sankce za nedávné zvýšení počtu raketových testů. Rezoluce získala 13 hlasů pro a dva hlasy proti. Od roku 2006 bylo proti Severní Koreji přijato celkem 10 rezolucí OSN.

Překlad původního článku americké redakce: J. S.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.