Katabella Roberts

15. 6. 2022

Asociace školních rad několika amerických států ukončily členství v Národní asociaci školních rad (NSBA) v souvislosti s kontroverzí ohledně dopisu zaslaného Bidenově administrativě, v němž znepokojené rodiče na schůzích školních rad NSBA přirovnávalo k „domácím teroristům“.

Dopis byl reakcí na to, že rodiče na schůzích školních rad vznášeli otázky týkající se omezení vydávaných v souvislosti s onemocněním covid-19, jako je například povinné nošení roušek, která byla vnucena jejich dětem, a také pokládali otázky v souvislosti s výukou marxistické kritické rasové teorie na školách.

Zmiňovaný dopis (pdf) NSBA zaslala prezidentovi Joe Bidenovi koncem září 2021. V textu žádala o pomoc federálních orgánů činných v trestním řízení při „řešení rostoucího počtu hrozeb násilí a zastrašování, k nimž dochází po celé zemi“, a charakterizuje narušování zasedání školních rad jako „formu domácího terorismu a zločinů z nenávisti“.

V dopise byly skupiny rodičů, kteří vznášeli problémy, označeny jako „rozzuřené davy“, které si vynutily „náhlé ukončení schůzí“.

Od roku 2021 ukončila styky s NSBA řada školských rad, mimo jiné v Severní Karolíně, Jižní Karolíně, Ohiu, Missouri, Nebrasce, Minnesotě a nově také ve Wisconsinu.

Vyšetřování původu dopisu

Několik dní po odeslání dopisu, 4. října, vydal generální prokurátor USA Merrick Garland oběžník, v němž nařídil federálním orgánům činným v trestním řízení, aby se sešly a projednaly údajný „znepokojivý trend“ týkající se „násilných hrozeb vůči školským úředníkům a učitelům“.

V návaznosti na reakce, které dopis vyvolal provedla NSBA nezávislé přezkoumání původu dopisu, aby zjistila události a postupy, které vedly k jeho odeslání.

Tato kontrola byla dokončena v květnu a představenstvo na základě zjištění zavedlo „řadu opatření, která se posunou vpřed“, a zároveň konstatovalo, že dopis nebyl „v rámci organizace široce přezkoumán ani schválen a finální podoba dopisu byla celému představenstvu NSBA nebo členům NSBA sdělena až po jeho odeslání“.

Představenstvo se v říjnu 2021 za dopis omluvilo a v listopadu 2021 oznámilo změnu v nejvyšším vedení organizace. Generální ředitel Chip Slaven opustil funkci a místo něho nastoupil Dr. John Heim.

„Dopis je v přímém rozporu s našimi základními závazky zapojení rodičů, místní kontroly a nestranickosti,“ uvedl tehdy Heim. „Pocity sdílené v dopise nereprezentují názory ani postoje NSBA. NSBA neusiluje o zásahy federálních orgánů činných v trestním řízení na zasedáních místních školních rad ani je neobhajuje.“

Navzdory omluvě a nezávislému přezkumu přerušila od roku 2021 styky s NSBA řada školských rad.

„Jednání vedení NSBA na podzim loňského roku zbytečně poškodilo vztahy mezi školními radami a rozdmýchalo stranické napětí,“ uvedla v prohlášení Wisconsinská asociace školních rad, která aktuálně ukončila své členství v NSBA. „Tyto kroky způsobily, že více než polovina organizací státních školních rad v celé zemi se od NSBA distancovala nebo zcela upustila od členství.“

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.