Budoucí lékaři, zdravotníci a jejich pedagogové z Lékařské fakulty na Masarykově univerzitě v Brně využívají k výuce „špičkové moderní výukové pracoviště“, které má podobu simulačního centra. Jeho slavnostní otevření oddálila „koronavirová krize,“ a tak proběhlo až 13. června 2022 za účasti předsedy vlády Petra Fialy, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové.

Takzvaný projekt SIMU je unikátní svojí jedinečností a v evropském kontextu samotná budova získala řadu cen za architekturu a design.

Jednotlivá pracoviště simulačního centra využívají podle fakulty nejmodernější techniky, pomocí které získávají potřebné zkušenosti budoucí chirurgové, ortopedi, neurochirurgové, porodníci, ale také stomatologové, anesteziologové a studenti dalších lékařských a zdravotnických oborů.

„Když u nás investujeme do velkých infrastrukturních projektů pro akademické prostředí, tak skoro vždy jsou to projekty, které primárně podporují vědu, výzkum, a až sekundárně vzdělávání. A tady je to právě naopak,“ uvedl premiér Fiala. „Tento projekt je primárně zaměřen na vzdělávání, což je úžasné, a myslím, že to svědčí o velké prozíravosti vedení univerzity a lékařské fakulty, ať už toho předcházejícího, nebo toho současného.“

Podle premiéra je z hlediska budoucnosti „mimořádně důležité soustředit se i na podporu vzdělávání, na to, aby tu byly nejnovější, nejmodernější výukové metody, abychom i v této oblasti byli konkurenceschopní“. 

Fiala zároveň poukázal na to, že české zdravotnictví „trpí chronickým nedostatkem lékařů a zdravotnického personálu“.