Léto začíná být horké a mnozí lidé tou dobou napouštějí svoje zahradní bazény, sobě i dětem pro radost. Plavání v chladivé vodě zpříjemní parné letní dny, pár plaveckých temp poskytne příjemné protažení. Ale někdy se radost zakalí, když v bazénu nacházíme mrtvá zvířata – utopené žabky, ježky, ptáčky, myšky nebo brouky.

Obránci zvířat (OBRAZ z. s.) varují, že jakmile zvířata do bazénu spadnou, nedokážou se po hladkých stěnách nádrže vyškrábat ven. Následuje zoufalý boj o život končící utonutím.

„Zvířata si snadno mohou naše umělé vodní nádrže splést s těmi přirozenými a prostě do nich skočit. Problémem však je, že se pak nemají jak dostat ven. Přirozené nádrže obvykle mívají postupný vstup do vody, ty naše umělé nikoliv. Je tedy třeba v bazénu či nádrži vytvořit rampu, po které se zvířata budou moci dostat ven,“ uvádí obránci zvířat.

Zabezpečte svoje bazény a vodní nádrže proti utonutí drobných zvířat

FrogLog – plovák proti utopení malých zvířat. (jezirkabanat.cz)

To samé platí i o obyčejných sudech na dešťovou vodu. Právě v nich se často topí kriticky ohrožení sýčkové. Sudy na dešťovku mohou pro ptáky, ještěrky a jiné drobné živočichy znamenat smrtelné nebezpečí. Tomu však lze snadno zabránit: stačí, když umístíte do bazénu nebo sudu něco, čeho se zvíře může zachytit a bezpečně vylézt ven.

Aby zabránila zbytečným ztrátám, Česká ornitologická společnost se spojila s firmou Zelená domácnost a obě společnosti daly hlavy dohromady. Vznikl tak vynález, jednoduchá „vychytávka“, která brání utopení nejen sýčků, ale i jiných druhů zvířat.

Vynašli plovák určený k záchraně topících se drobných zvířat

„Inspirací nám byl i plovák FrogLog, který je z USA a který taky nabízíme. Ale ten řeší hlavně bazény, já chtěl řešit hlavně hodně rozšířené sudy u okapů. A to bylo ještě před loňským suchem, teď je sudů daleko více,“ sdělil ke vzniku speciálního plováku Petr Dobrý ze Zelené domácnosti pro cnn.iprima.cz.

Za další typy označují ochránci úpravu stromů a keřů v okolí bazény – ty je doporučeno udržovat ta, aby jejich větve nesplývaly nad hladinu. Další nástrahou jsou zbytky potravy nebo odpadkové koše – je vhodné je navečer uklidit.

Na drobná zvířata je inspirativní pomýšlet už při samotném návrhu a stavbě bazénu. Ať už jde o přístupové cesty k vodní hladině nebo zakrytí celé vodní plochy fólií na noc.

Zelená domácnost má záměr spustit výrobu vodních plováků ve velkém, hledá proto také nějakou chráněnou dílnu pro společný projekt. Jde tak o pomoc lidem i zvířatům.