Radikální pro-potratoví aktivisté zřejmě využívají interaktivní mapu, kterou vytvořily profesorky Georgijské univerzity, k plánování násilných útoků na centra pro těhotné.

Tato centra, která obvykle nabízejí těhotenské testy a poradenské služby z perspektivy ochrany života, se stala terčem útoků po celé zemi od té doby, co na veřejnost před několika týdny unikla informace o chystaném zrušení pro-potratového rozsudku případu Roe v. Wade.

I když adresy těchto míst jsou veřejně známá, pachatelé používají online nástroje, které tyto údaje shromažďují a organizují tak, aby jim usnadnily vyhledání dalšího cíle.

Jedním z takových nástrojů je mapa Center krizového těhotenství (CPC), projekt vedený Andreou Swartzendruberovou a Danielle Lambertovou, profesorkami na katedře epidemiologie a biostatistiky na Georgijské univerzitě. Interaktivní mapa identifikuje přesné adresy více než 2 500 klinik podporujících těhotenství.

Deklarovaným účelem mapy je „poskytnout informace o poloze všech center krizového těhotenství působících v USA“. Webové stránky tato centra také označují jako „falešná centra pro zdraví žen“, jejichž hlavním cílem je „zabránit lidem v potratech“.

„Je zde důvod se domnívat, že lidé, kteří hledají zdravotní služby, nemusí přesně vědět, co jsou tato centra zač a jaké služby nabízejí,“ uvedla Swartzendruberová v roce 2018, kdy byla mapa CPC poprvé zveřejněna na internetu.

Podle Fox News využívají krajně levicoví extremisté mapu k označení svých dalších cílů, přičemž se snaží zdržet výslovných výzev k násilí.

Puget Sound Anarchists, skupina napojená na Antifu působící ve státě Washington, vložila mapu CPC do článku oslavujícího vandalský útok jiné radikální skupiny na pro-life kliniku v tomto státě. Sama skupina se v květnu veřejně přihlásila k odpovědnosti za vandalské útoky na čtyři různé církve ve městě Olympia ve státě Washington kvůli jejich údajným vazbám na těhotenská informační centra.

„Nejbližší falešnou potratovou kliniku můžete nalézt na mapě Center krizového těhotenství,“ píše se v článku.

Levicová protipolicejní skupina Twin Cities Encampment Responders z Minnesoty poslala odkaz na mapu CPC na svůj twitterový účet krátce po zveřejnění rozsudku Nejvyššího soudu.

„Mapa falešných protipotratových klinik, včetně desítek v okolí Twin Cities… víte, prostě proto, že v informacích je síla,“ napsala skupina v příspěvku, který byl od té doby sdílen nastokrát.

Colorado Springs Antifa, skupina známá zveřejňováním soukromých informací o lidech spojených s pravicovými skupinami, sdílela na Twitteru příspěvek obsahující odkaz na mapu CPC spolu se zprávou: „Pro noční sovy.“

Na grafice doprovázející příspěvek se píše: „Vaše místní krizové těhotenské centrum dnes v noci. Masky nahoru. Zůstaňte nebezpeční.“

Jeden z posledních útoků na těhotenská centra se odehrál v sobotu ráno v Longmontu, severním předměstí Denveru. Podle policie byla budova zapálena a posprejovaná graffiti s nápisy jako „Pryč se zákazy týkajících se našich těl“ a „Jestli nejsou potraty bezpečné, nejste v bezpečí ani vy“.

Zařízení provozuje křesťanská nezisková organizace Life Choices, která nabízí bezplatné služby týkající se těhotenství a sexuálního zdraví. Výkonná ředitelka Life Choices Kathy Robertsová ve svém prohlášení uvedla, že centrum je „tímto děsivým vandalským činem zničeno a ohromeno“.

„Doufáme, že pachatelé tohoto činu pochopí, že útok na organizaci Life Choices není v konečném důsledku útokem na politickou stranu nebo její akt,“ uvedla Robertsová. „Je to útok na ty, kteří každý den procházejí našimi dveřmi a potřebují pleny, těhotenské testy, omezené ultrazvukové vyšetření, oblečení, finanční a rodičovské kurzy, podporu a mnoho dalšího. Je to útok na místo, které má být bezpečné pro ženy, muže a jejich rodiny.“

Překlad původního článku americké redakce: J. S.