Zdenka Danková

28. 6. 2022

ČR – Dnem 27. června 2022 celní správa rozšiřuje služby pro veřejnost. Všechny zásilky do hodnoty 150 EUR včetně darů do 45 EUR lze deklarovat přes aplikaci eCeP. To bude možné aplikovat u jakýchkoliv dopravců včetně České pošty.

„Příjemce, který si objedná zásilku na zahraničním e-shopu mimo EU, platí od října loňského roku dle celní a daňové legislativy daň z přidané hodnoty a podává elektronické celní prohlášení,“ uvádí celní správa.

Vzhledem k tomu, že 90 % všech zásilek bylo doručováno poštovními operátory, umožňovali celníci v první fázi deklarovat prostřednictvím aplikace eCeP pouze zásilky zboží, které doručovala Česká pošta s. p.

V rámci klientského přístupu Celní správa ČR vytvořila pro veřejnost aplikaci eCeP, jejímž prostřednictvím umožnila veřejnosti zdarma podávat elektronické celní prohlášení u zásilek do hodnoty 150 EUR.

Aplikaci eCeP mohou nově využít rovněž všichni příjemci zásilek nízké hodnoty, kterým je zboží dopraveno expresním přepravcem či jinou společností.

„Pro podání elektronického celního prohlášení je třeba se předem identifikovat na cPortále a zadat osmnáctimístné číslo celní formality a číslo položky, kterou bylo zboží umístěno do dočasného skladu nebo propuštěno do režimu tranzitu,“ radí občanům celní správa.

Příslušné číslo sdělí příjemci zásilky přepravce, který provozuje dočasný sklad, ve kterém je zásilka uložena před jejím doručením. Příjemce může nadále využít možnosti nechat se zastupovat v celním řízení přepravcem.

U zboží přepravovaného poštovním operátorem je možné využít také číslo celní formality, zůstává možnost zásilku identifikovat přes podací číslo zásilky, uvádí web celní správy.

Informační web celnička, poskytující návod pro podání celního prohlášení, bude aktualizován. Celnička bude sloužit ke snadné orientaci při vyřizování cleních záležitostí u zásilek ze zemí mimo EU.

Při dovozu zásilek pro fyzické osoby v hodnotě do 150 EUR platí povinnost podávat elektronické celní prohlášení a s výjimkou darů uhradit DPH ze zásilek jakékoli hodnoty.

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...