Horké léto a sucho působí značné nepohodlí, zejména obyvatelům měst, kteří bydlí v panelovém bytě. Bez zahrady, beze stínu se potíme a jen bezmocně zíráme na venkovní teploměr. Nemusí však být tak zle – proti vedru se můžeme částečně a účinně bránit.

Větrání – správné a chybné

Především větráme brzy ráno, tehdy můžeme otevřít okna dokořán, a byt se příjemně ochladí. Kdo mají v oknech sítě proti hmyzu a pokud jim nevadí hluk zvenčí, mohou ponechat okna otevřená celou noc. Během noci je venku chladněji než ve dne, a tak je noční větrání výhodou.

Přes den naopak – je lépe okna zcela uzavřít. Lidé často dělají chybu, jakmile průběžně a neustále „větrají“, když venku probíhá letní vedro. Tím si jen pouštějí horko dovnitř do bytu, který pak už zchladit vůbec nelze. Pokud potřebujeme akutně vyvětrat, dá se použít krátké otevření oken jen pro výměnu vzduchu.

V této době si vzpomeňme, že máme rolety nebo žaluzie. Po uzavření oken je stáhněme, zejména na té straně bytu, do které se ve dne opírá slunce. Po návratu z práce pak najdeme byt chladivější, nežli je ten vzduch sálající na ulici.

Pokud nemáme žaluzie, dají se použít závěsy, které také zčásti pomohou podobně jako rolety. Když už vedro trvá více dní, pomůže namočit záclony. Namočíme konce záclon pomocí nádoby s vodou a necháme odkapat. Nebo můžeme uvnitř rozvěsit vyprané prádlo, které také vzduch ochladí a zvlhčí.

Při správném větrání tak můžeme zajistit příjemný interiér i bez klimatizace.