Zdenka Danková

4. 7. 2022

Od chytrých domácností si většina lidí slibuje větší úspory. Handicapovaným lidem zase přináší větší míru samostatnosti. Trh s chytrými domácnostmi je jeden z nejrychleji rostoucích. Podle analýzy GlobalData se do roku 2025 hodnota chytrých domácností oproti roku 2020 několikaznásobí.

Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě větších úspor za energie, má umělá inteligence významný potenciál pomoci lidem s handicapem. Ti si již nyní mohou díky hlasovým příkazům otevřít okno nebo pustit televizi.

„Ovládání hlasem je v současnosti velký trend. Lidé si mohou naprogramovat konkrétní pokyny například pro otevření garáže či roztažení žaluzií v konkrétní místnosti. Samotné ovládání jim šetří čas a je jednoduché. Stačí k němu například smartphone s chytrým rozhraním, například Siri,“ potvrzuje podle zprávy Lesensky.cz Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou garážových vrat a stínění.

Podle insmart.cz: „Společnost Google experimentuje s jemnějším způsobem doručování upozornění v rámci experimentálního projektu nazvaného Little Signals (v překladu Malé signály). Výsledkem je představení šesti kuriózních gadgetů pro chytrou domácnost, které upoutají vaši pozornost klidnějším způsobem a k upozornění využívají například jemné pohyby, závan vzduchu či stíny.“

„S žádostí o zařízení chytré domácnosti se na nás obrací stále více lidí. Většinu jsme však kvůli kapacitě nuceni odmítat a věnujeme se primárně instalaci technologií v domácnostech našich klientů, kterými jsou lidé s handicapem. Ale i v tomto segmentu zaznamenáváme mírně rostoucí trend,“ nastiňuje Ondřej Žilka ze společnosti Inovura, uvádí společnost Lesensky.cz.

Silou hlasu

Dita Horochovská, zakladatelka projektu Silou hlasu, uvádí, že chytré systémy na míru umožňují ovládat pomocí hlasu běžné vybavení v domácnosti.

Největší poptávka je po systémech na telefonování, ovládání televize, otevírání dveří a oken.

Projekt Silou hlasu přichází s nabídkou ovládání komponentů, které jsou bezpečné, funkční a zároveň cenově přijatelné.

„Klienti si můžou pořídit ovládání pouze určitých zařízení, takže není potřeba pořizovat systémy v celé domácnosti najednou,“ říká Horochovská.

Moderní technologie tak handicapovaným lidem otevírají zcela nové možnosti, jak aspoň částečně fungovat bez asistence a být více soběstační.

„Ukazuje se, že pro handicapované lidi jsou chytré systémy spíše věcí nezbytnou. Je to úplně jiný svět, s jinými nároky a požadavky, které si zdravý člověk ani neuvědomí,“ dodává Žilka.

S použitím zprávy Lesensky.cz a insmart.cz

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.