Od chytrých domácností si většina lidí slibuje větší úspory. Handicapovaným lidem zase přináší větší míru samostatnosti. Trh s chytrými domácnostmi je jeden z nejrychleji rostoucích. Podle analýzy GlobalData se do roku 2025 hodnota chytrých domácností oproti roku 2020 několikaznásobí.
Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě větších úspor za energie, má umělá inteligence významný potenciál pomoci lidem s handicapem. Ti si již nyní mohou díky hlasovým příkazům otevřít okno nebo pustit televizi.
„Ovládání hlasem je v současnosti velký trend. Lidé si mohou naprogramovat konkrétní pokyny například pro otevření garáže či roztažení žaluzií v konkrétní místnosti. Samotné ovládání jim šetří čas a je jednoduché. Stačí k němu například smartphone s chytrým rozhraním, například Siri,“ potvrzuje podle zprávy Lesensky.cz Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou garážových vrat a stínění.
Podle insmart.cz: „Společnost Google experimentuje s jemnějším způsobem doručování upozornění v rámci experimentálního projektu nazvaného Little Signals (v překladu Malé signály). Výsledkem je představení šesti kuriózních gadgetů pro chytrou domácnost, které upoutají vaši pozornost klidnějším způsobem a k upozornění využívají například jemné pohyby, závan vzduchu či stíny.“
„S žádostí o zařízení chytré domácnosti se na nás obrací stále více lidí. Většinu jsme však kvůli kapacitě nuceni odmítat a věnujeme se primárně instalaci technologií v domácnostech našich klientů, kterými jsou lidé s handicapem. Ale i v tomto segmentu zaznamenáváme mírně rostoucí trend,“ nastiňuje Ondřej Žilka ze společnosti Inovura, uvádí společnost Lesensky.cz.
Silou hlasu
Dita Horochovská, zakladatelka projektu Silou hlasu, uvádí, že chytré systémy na míru umožňují ovládat pomocí hlasu běžné vybavení v domácnosti.
Největší poptávka je po systémech na telefonování, ovládání televize, otevírání dveří a oken.
Projekt Silou hlasu přichází s nabídkou ovládání komponentů, které jsou bezpečné, funkční a zároveň cenově přijatelné.
„Klienti si můžou pořídit ovládání pouze určitých zařízení, takže není potřeba pořizovat systémy v celé domácnosti najednou,“ říká Horochovská.
Moderní technologie tak handicapovaným lidem otevírají zcela nové možnosti, jak aspoň částečně fungovat bez asistence a být více soběstační.
„Ukazuje se, že pro handicapované lidi jsou chytré systémy spíše věcí nezbytnou. Je to úplně jiný svět, s jinými nároky a požadavky, které si zdravý člověk ani neuvědomí,“ dodává Žilka.
S použitím zprávy Lesensky.cz a insmart.cz