Fotbalový turnaj Eurofanz založila parta nadšenců ve Lvově již v roce 2007. Každoročně se pak do západoukrajinského města na přelomu června a července sjížděli fanoušci z více než dvou desítek evropských zemí. Tradici přerušila až pandemie koronaviru a s ní spojené omezení cestování. Po dvouleté přestávce měli organizátoři letos v plánu v tradiční akci pokračovat. Jejich zemi však v únoru napadla ruská armáda.

„Prakticky ihned po napadení Ruskem jsem volal klukům na Ukrajinu, ať turnaj neruší. Že ho případně uspořádám v Brně a výtěžek půjde na podporu Ukrajiny,” popisuje brněnský radní pro kulturu a hlavní organizátor turnaje v Brně Marek Fišer podle zprávy Lesensky.cz.

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se letos rozhodli převzít organizaci oblíbeného turnaje brněnští fanoušci.

„Do Lvova jsme na turnaj jezdili řadu let. Jde o ojedinělou událost, možnost setkání s fotbalovými fanoušky z celé Evropy ve skvělé přátelské atmosféře. Takto klukům z Ukrajiny alespoň částečně vrátíme, co pro nás celá léta dělali,” odůvodňuje Fišer převzetí organizátorské iniciativy.

Anglie, Nizozemsko, Slovinsko, Wales nebo Maďarsko. To je jen základní výčet zemí, odkud se na druhý červencový víkend vypraví fotbaloví fanoušci na cestu do Brna. Moravská metropole totiž hostí turnaj fanoušků evropských zemí a klubů Eurofanz, který tradičně pořádá ukrajinský Lvov. Kvůli ruské agresi na Ukrajině se však letos rozhodli převzít organizaci oblíbeného turnaje brněnští fanoušci. Výtěžek ze sportovní události půjde na pomoc Ukrajině, uvádí pořadatelé.

Historicky první turnaj Eurofanz v Brně odstartuje v pátek 8. července ve 14 hodin na stadionu Za Lužánkami a postupně se na něm představí fanoušci klubů Zbrojovka Brno, Newcastle United, SC Heerenveen, Ferencváros FC a Zimbru Kišiněv. Národní barvy pak budou hájit fanoušci z Česka, Slovinska, Nizozemska, Walesu, Mexika, Ukrajiny a Běloruska.

Zejména pro poslední dva národy to bude symbolicky velmi významná účast. „Chceme světu vyslat zprávu, že Bělorusové stojí za Ukrajinou,” prohlásil Dzianis Kuchynsky, vedoucí běloruské výpravy a zároveň poradce běloruské exilové političky Svjatlany Cichanouvské. „Chtěli bychom velmi poděkovat litevskému velvyslanci v Česku, že nám dal příležitost zúčastnit se této akce,” poděkoval Kuchynsky.

Zápasy základních skupin turnaje se odehrají v pátek 8. července na legendárním stadionu Za Lužánkami. V sobotu budou následovat zápasy play-off, tentokrát už na Městském fotbalovém stadionu Srbská. Semifinále i finále pak bude živě streamováno na Facebookové stránce turnaje Eurofanz.

Eurofanz

Výtěžek poputuje rovnou na frontu

„Výtěžek ze startovného i z peněz zaslaných na transparentní účet poputují přímo chlapcům, se kterými jsme se v posledních letech potkávali na turnaji a nyní bojují za svou zemi na frontě,” přibližuje Fišer.

„Budeme rádi za jakoukoliv podporu. A zároveň bychom chtěli pozvat veřejnost. Každý může přijít, podívat se na fotbal, dát si pivo, zafandit a podpořit tak dobrou věc,” uzavřel Fišer.