Jack Phillips

5. 7. 2022

Zakladatel společnosti Amazon a multimiliardář Jeff Bezos kritizoval Bidenovu administrativu za její postoj k cenám benzinu a rostoucí inflaci.

V sobotu prezident Joe Biden na Twitteru navrhl, aby čerpací stanice po celých Spojených státech účtovaly zákazníkům nižší ceny benzinu, aby tak kompenzovaly jeho historicky vysoké ceny.

„Ajaj,“ zareagoval ve svém příspěvku Bezos. „Inflace je příliš důležitý problém na to, aby Bílý dům pokračoval v podobných prohlášeních. Buď jde o přímočaré zavádění, nebo o hluboké nepochopení základní dynamiky trhu.“

Již dříve Biden na svém twitterovém účtu napsal, že má „vzkaz“ pro čerpací stanice: „Toto je doba války a globálního nebezpečí. Snižte cenu, kterou si účtujete u pumpy, aby odrážela náklady, které za produkt platíte. A udělejte to hned.“

Z příspěvku na Twitteru není jasné, jak by čerpací stanice mohly splnit Bidenův požadavek, který mimo jiné pochválil twitterový účet Komunistické strany Číny. Jiní však prezidentův příspěvek kritizovali.

„Víte stejně dobře jako my všichni, že ceny ve skutečnosti určuje Federální rezervní systém – prostřednictvím zběsilé inflace,“ zareagovala na svém účtu Libertariánská strana. „Když bylo v jediném roce vytištěno 40 procent všech dolarů na světě, nastoupí inflace a ceny prudce vzrostou. Ještě včera jste obviňoval [Rusko]. Prokoukli jsme váš podvod.“

Kandidát na kalifornského guvernéra Michael Shellenberger dodal: „V době války mohl Biden srovnat krok s americkým lidem a sjednotit zemi prostřednictvím strategie čisté energie, která by zahrnovala ropu a plyn. Místo toho opakovaně lhal o příčinách energetické krize a rozdělil zemi.“

Z údajů, které v neděli zveřejnil autoklub AAA, vyplývá, že průměrná cena galonu běžného benzinu v zemi v současnosti činí 4,81 dolaru, což je asi o 10 centů méně než před týdnem. V polovině června průměrná cena poprvé dosáhla 5 dolarů za galon.

Biden a jeho kolegové z řad demokratů v posledních dnech přešli od obviňování Ruska a jeho vůdce Vladimira Putina z nárůstu cen benzinu k obviňování ropných společností a čerpacích stanic. Prezident zaslal dopis předním ropným společnostem ve Spojených státech, v němž je žádal o snížení cen a zároveň je obvinil z cenového dumpingu.

ExxonMobil, jedna z těchto firem, odpověděla, že k růstu cen přispěla federální politika.

„V krátkodobém horizontu by americká vláda mohla přijmout opatření, která se často používají při mimořádných událostech po hurikánech nebo jiných narušeních dodávek – jako jsou výjimky z ustanovení Jonesova zákona a některé specifikace pohonných hmot pro zvýšení dodávek,“ napsal ropný gigant v tiskové zprávě.

Firma dodala, že federální vláda „může podpořit investice prostřednictvím jasné a konzistentní politiky, která podporuje rozvoj amerických zdrojů, jako je pravidelný a předvídatelný prodej pronájmů, nebo zjednodušené schvalování regulačních opatření a podpora infrastruktury, jako jsou ropovody“.

Republikáni a někteří analytici tvrdí, že vyšší ceny jsou způsobeny tím, že Biden vydal v loňském roce řadu exekutivních příkazů, kterými pozastavil pronájem nových vrtů na federálních pozemcích, zrušil dotace na fosilní paliva a „zařízl“ ropovod Keystone.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata