Prezident Miloš Zeman se omluvil za „protiizraelské postoje“ českého ministra zahraničí Jana Lipavského během státní návštěvy prezidenta státu Izrael Jicchaka Herzoga, který se společně s chotí Michal setkal s českým prezidentem na Pražském hradě.

Podle Lidových novin se Lipavský (Piráti) zasadil o to, aby se Česko nepřipojilo k 22 zemím odsuzujícím k Izraeli kritickou zprávu komise Rady OSN pro lidská práva. (zdroj) Miloš Zeman jeho postoj tehdy tvrdě kritizoval.

Během setkání na Pražském hradě se Zeman izraelskému prezidentovi osobně omluvil.

„Pane prezidente, dnes dopoledne jste se setkal s vedoucími představiteli Židovské obce v Praze. Já jsem obdržel jejich protestní dopis vyjadřující nesouhlas s protiizraelskými postoji českého ministra zahraničí Jana Lipavského. Obdobný protestní dopis jsem obdržel i od Česko izraelské společnosti přátelství, jakož i od tak zvaného Terezínského památníku. Chtěl bych se proto jako hlava českého státu za tento postoj omluvit,“ uvedl Zeman. (zdroj)

Český prezident dále dodal, že v rámci spolupráce se uskuteční dlouho odkládané setkání vlád obou zemí.

„Myslím si, že je také příležitost pro další rozšíření již tak vynikající spolupráce v poli obranném, v poli technologie, kde uznáváme vysokou úroveň technologické vyspělosti Izraele, a samozřejmě v řadě dalších oblastí,“ řekl Miloš Zeman.