Caden Pearson

14. 7. 2022

Americký prezident Joe Biden a izraelský premiér Jair Lapid ve čtvrtek podepsali nové společné prohlášení rozšiřující bezpečnostní vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem.

Vysoce postavený představitel Bílého domu novinářům v konferenčním hovoru řekl, že součástí závazku bude potvrzení snahy zabránit Íránu v získání jaderných zbraní.

„Toto prohlášení je docela významné a zahrnuje závazek nikdy nedovolit Íránu získat jadernou zbraň a řešit destabilizující aktivity Íránu, zejména hrozby Izraeli,“ uvedl vysoký představitel Bílého domu.

Ve společném prohlášení bude rovněž zaznamenána trvalá podpora Spojených států a Izraele vůči memorandu o porozumění, které bylo dokončeno v době, kdy byl Biden viceprezidentem za bývalého prezidenta Barracka Obamy.

„V prohlášení bude rovněž zdůrazněna podpora Abrahámských dohod a rozšiřování integrace Izraele do regionu, což je samozřejmě tématem této cesty,“ uvedl vysoký úředník Bílého domu.

„A zopakuje naše společné obavy ohledně řady globálních výzev, od potravinové bezpečnosti až po situaci na Ukrajině, a samozřejmě podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny,“ dodal úředník.

Jaderná dohoda s Íránem

V rozhovoru pro izraelská média, který byl natočen před Bidenovým úterním odjezdem z Washingtonu, ale byl odvysílán ve středu, americký prezident při zahájení své cesty na Blízký východ uvedl, že by ponechal íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) na americkém seznamu zahraničních teroristických organizací, i kdyby to zničilo íránskou jadernou dohodu z roku 2015.

Na otázku, zda jeho dřívější prohlášení, že zabrání Teheránu získat jadernou zbraň, znamená, že proti Íránu použije sílu, Biden odpověděl: „Pokud by to byla poslední možnost, tak ano.“

„Jediná horší věc než Írán, který existuje nyní, je Írán s jadernými zbraněmi,“ uvedl prezident.

Bidenova první návštěva Blízkého východu v roli prezidenta

Biden ve středu přijel do Izraele na svou první cestu na Blízký východ ve funkci prezidenta, ale celkově již desátou.

Na letišti Bidena informoval izraelský ministr obrany Benny Gantz o izraelském obranném systému Iron Dome a o nové technologii nazvané Iron Beam, která využívá lasery a je vyvíjena ve spolupráci s americkou Agenturou pro protiraketovou obranu.

Spojené státy poskytly Izraeli na jeho bezpečnost 4,8 miliardy dolarů, což zahrnuje i jednu miliardu dolarů na doplnění systému Iron Dome po konfliktu s Hamásem v Gaze v květnu 2021.

Prezident později položil věnec k památníku holocaustu Jad Vašem a setkal se s přeživšími holocaustu.

Ve čtvrtek se Biden setkal s Lapidem na bilaterálním jednání před oznámením společného prohlášení. Poté ho čekalo setkání s izraelským prezidentem Isaakem Herzogem v jeho rezidenci, aby projednali Herzogovy nedávné návštěvy Jordánska, Turecka a Spojených arabských emirátů (SAE).

Obě země rovněž zahájí nový strategický dialog na vysoké úrovni o technologiích ve snaze posílit spolupráci ve čtyřech klíčových oblastech. Těmito čtyřmi oblastmi jsou technologie, které pomohou s budoucí připraveností na pandemie, využití technologií k ovlivnění klimatu, „umělé technologie“ a „další důvěryhodné technologické ekosystémy“.

„Chceme, aby jejich technologický sektor byl propojen s naším a směřoval na západ, protože se snažíme vybudovat technologický aparát pro budoucnost,“ uvedl vysoký představitel Bílého domu.

V Izraeli měl Biden rovněž naplánován první virtuální summit I2U2 s vedoucími představiteli Izraele, Indie a Spojených arabských emirátů, zaměřený na potravinovou bezpečnost a rozvoj čisté energie, a návštěva sportovců účastnících se Her Makabiáš.

Spor o východní Jeruzalém

V pátek prezident navštíví Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém a oznámí palestinské hospodářské příležitosti, včetně rozvoje kapacit 4G, a to jak v Gaze, tak na Západním břehu Jordánu.

Bude to první návštěva úřadujícího amerického prezidenta ve východním Jeruzalémě, což se setkalo s určitým znepokojením, včetně šesti republikánů a bývalého izraelského velvyslance při OSN Dannyho Danona, který Bidena vyzval, aby tam nejezdil.

„Toto potvrzení jen podpoří neochvějné odmítání Izraele ze strany Palestinské autonomie, která nadále odmítá uznat existenci židovského státu Izrael,“ napsal Danon v listu Israel Today. „Vzhledem ke křehkému stavu věcí v Izraeli a na Blízkém východě a nedávnému zvýšenému napětí návštěva východního Jeruzaléma nepochybně vyhlídky na mír spíše poškodí, než aby je podpořila. Proto bych Vás, pane prezidente Bidene, rád vyzval, abyste od této bezprecedentní návštěvy východního Jeruzaléma laskavě upustil.“

Ve středu musel mluvčí Bílého domu John Kirby odvolat výroky poradce pro národní bezpečnost USA Jakea Sullivana pronesené před novináři na palubě Air Force One poté, co řekl, že Bidenova administrativa chce, aby Palestinci měli ve východním Jeruzalémě konzulát.

Po Izraeli Biden v sobotu odcestuje do Saúdské Arábie, kde bude jednat o energetické krizi a v Džiddě povede rozhovory s dalšími spojenci v Perském zálivu.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.