Izraelská společnost NSO Group, která vyvíjí špionážní software, žádá Nejvyšší soud USA, aby jí přiznal status „zahraničního vládního agenta“, což by jí podle jejího mínění poskytlo podle amerických zákonů imunitu vůči žalobám.
Přední softwarový produkt společnosti NSO, Pegasus, umožňuje tajně sledovat mobilní telefony – přístup ke kontaktům a zprávám, stejně jako k vestavěné kameře, mikrofonu a historii polohy. Společnost NSO uvádí, že obchoduje pouze s vládními orgány činnými v trestním řízení a že všechny prodeje schvaluje izraelské ministerstvo obrany. Své klienty zveřejnit odmítá.
Facebook (nyní Meta Platforms Inc.), mateřská společnost WhatsAppu, podal v roce 2019 na společnost NSO žalobu, v níž tvrdí, že NSO se pomocí sofistikovaného spywaru nabourala do šifrované komunikace jejích asi 1 400 uživatelů. Společnost Meta chce zabránit firmě NSO v přístupu k platformám a serverům Facebooku a požaduje blíže nespecifikovanou náhradu škody.
Firma WhatsApp ve svém prohlášení obvinila NSO z protiprávního jednání.
„Špionážní software společnosti NSO zasahuje do práv občanů, novinářů a aktivistů za lidská práva po celém světě a její útoky musí být zastaveny,“ uvedl WhatsApp. Dva americké soudy již zamítly žádost NSO o imunitu a domnívají se, „že není důvod, aby Nejvyšší soud vyslechl její poslední pokus vyhnout se odpovědnosti“.
Společnost Apple zažalovala NSO v roce 2021 s odůvodněním, že tak musí učinit, aby zabránila NSO v hackerských útocích na své produkty, a označila zaměstnance společnosti za „bezcharakterní žoldáky 21. století“.
Kritici tvrdí, že někteří klienti NSO, včetně Polska, Saúdské Arábie a Jordánska, využívali produkty NSO ke špehování nepřátel a potlačování disentu. Americké ministerstvo obchodu zařadilo společnost NSO na černou listinu s tím, že její výrobky se podílely na „nadnárodních represích“.
NSO, která má úzké vazby na izraelskou vládu, však tvrdí, že nemůže kontrolovat, co uživatelé s jejími produkty dělají, a že se nedopustila ničeho špatného.
„Produkty NSO používají výhradně vládní zpravodajské agentury a orgány pro boj se zločinem a terorem,“ uvádí se na internetových stránkách společnosti. Její produkty byly použity k prevenci bombových útoků a sebevražedných atentátníků, k rozbití pedofilních kruhů a k vyhledávání přeživších uvězněných pod zřícenými budovami, píše se dále na webu.
Udělení výsostné imunity společnosti NSO by ztížilo postup společnosti WhatsApp a mohlo by krýt NSO v procesu identifikace jejích zákazníků a obchodních tajemství.
Žádost směřovaná Nejvyššímu soudu (pdf) ve věci NSO Group Technologies Ltd. vs. WhatsApp Inc., soudní spis 21-1338, byla podána 8. dubna. Firma NSO se dovolává zvrácení rozhodnutí odvolacího federálního soudu pro 9. obvod, který 8. listopadu 2021 rozhodl v poměru 3-0 (pdf) proti NSO.
Federální soudkyně Danielle Forrestová, kterou jmenoval tehdejší prezident Donald Trump, napsala: „Otázka zní, zda imunita zahraniční suverenity chrání soukromé společnosti. Právo, kterým se tato otázka řídí, má kořeny sahající až do nejranější historie našeho národa a vede k jednoduché odpovědi – ne. Ostatně sám název právní doktríny – imunita zahraniční suverenity – naznačuje výsledek.“
NSO však ve své žádosti uvádí, že mnoho národních vlád včetně Spojených států spoléhá na soukromé dodavatele při provádění nebo podpoře klíčových vládních činností.
„Pokud se takovíto dodavatelé nikdy nemohou domáhat imunity, ve smyslu rozhodnutí Soudu devátého obvodu, pak mohou začít vojenské a zpravodajské operace Spojených států a dalších zemí narušovat žaloby proti jejich agentům,“ píše se dále v žádosti.
WhatsApp a Meta mají předložit své stanovisko Nejvyššímu soudu do 9. května.
Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.