Břeclav – Hasiči společně s rybáři začali odklízet desítky tun uhynulých ryb na Břeclavsku. V důsledku špatné kvality vody v nádrži Nové Mlýny v kombinací s vysokými teplotami a nadměrným výskytem sinic ve vodě zde došlo k hromadnému úhynu ryb na řece Dyji.

Důvodem je úbytek kyslíku v souvislosti s přemnožením sinic. Hlavní příčinou jejich přemnožení je společně s horkem fosfor, který čistírny nedokáží dostatečně odstranit při čištění.

Jedná se desítky tun uhynulých ryb, které bude potřeba z řeky vylovit. Nad břeclavským splavem pracují dobrovolní hasiči ze Staré Břeclavi a z Poštorné a s pomocí rybářů se snaží uhynulé ryby zachytit. Hasiči odhadují, že jejich odklizení zabere týden. Leklé ryby jsou často na dně a musí se počkat, až se vyplaví na povrch.

„Svolal jsem koordinační schůzku zástupců Povodí Moravy, hasičů, rybářů a pracovníků životního prostředí, abychom naplánovali v této nepříjemné situaci společný postup,“ řekl starosta Břeclavi Svatopluk Peček. „Město zajistí kontejner, kam se budou uhynulé ryby v pytlích dávat. Na místě katastrofy zasahují hasiči a rybáři, naplněné kontejnery se budou vozit do brněnské kafilerie,“ doplnil informaci starosta.

K masivnímu úhynu ryb došlo ve středu v úseku nad vodní elektrárnou v obci Bulhary. Také na tomto místě se snaží rybáři mrtvé ryby odlovit. V břeclavské Dyji se splavené mrtvé ryby objevily ve středu večer. Situaci nadále monitorují a vyhodnocují pracovníci odboru stavebního a životního prostředí ve spolupráci s Povodím Moravy.