První rozsáhlá recenzovaná studie o infekci opičími neštovicemi zjistila, že virus se přenáší především sexuální aktivitou homosexuálních a bisexuálních mužů ve Spojených státech a na celém světě.

Časopis Journal of New England Medicine ve čtvrtek zveřejnil studii, která se zabývala nákazou opičími neštovicemi v 16 zemích v období od dubna do června, kdy se začaly objevovat případy v zemích mimo Afriku.

Studie informovala o 528 infekcích diagnostikovaných mezi 27. dubnem a 24. červnem, z nichž 98 % bylo u homosexuálních nebo bisexuálních mužů s průměrným věkem 38 let. U 95 procent z těchto případů bylo podezření, že se infekce přenesla sexuální aktivitou – 41 procent z nich mělo také HIV.

Odborníci na nemoci a úředníci z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nepovažují opičí neštovice za sexuálně přenosnou infekci, ale vždy uváděli, že se mohou přenášet blízkým kontaktem, například sexem. Mohou se šířit dokonce i prostřednictvím infikovaného oblečení a lůžkovin.

Až do letošního roku byla nákaza virem opičích neštovic u lidí mimo Afriku, kde je endemická, vzácná, ale většinou se šíří od zvířat. Podle CDC je však nyní na světě více než 16 000 případů v zemích, kde se opičí neštovice v minulosti většinou nevyskytovaly.

Zdá se, že většina případů se vyskytuje v Severní Americe a západní Evropě, kde některé z prvních případů souvisely s velkými akcemi LGBT ve Španělsku a Belgii, které jsou považovány za místo, kde je přenos viru snadnější.

Mezi odborníky na tuto nemoc převládá teorie, že se virus opičích neštovic na těchto akcích přenesl pohlavním stykem.

Nárůst počtu nedávných případů v USA naznačuje, že k přenosu došlo na konci měsíce Pride Month na přelomu června a července, a to na základě zjištění studie, že inkubační doba se pohybuje mezi třemi a 20 dny (obvykle sedm dní).

Bývalí Trumpovi zdravotničtí úředníci obviňují CDC představitele, kteří váhali, zda doporučit zrušení významných amerických LGBT akcí, podobně jako tomu bylo v případě superšíření v Evropě, k němuž došlo měsíc předtím.

Také organizátoři LGBT akcí na jaře postupovali opatrně, protože se chtěli vyhnout stigmatizaci LGBT komunity. Američtí zdravotníci se místo toho rozhodli posílit cílenou komunikaci a varovat gaye a bisexuální muže, kteří byli považováni za nejvíce ohrožené.

Lidé protestují během shromáždění, které vyzývá vládu k větší aktivitě v boji proti šíření opičích neštovic, na Foleyho náměstí 21. července 2022 v New Yorku. (Foto: Jeenah Moon / Getty Images)

Úředníci však měli udělat více, říká dr. Paul Alexander, bývalý zdravotnický úředník a výzkumník Trumpovy administrativy.

„Stačilo, aby vedení řeklo: žádný kontakt kůže na kůži, žádný anální sex, žádný sex, žádný po dobu několika týdnů, a pomohli bychom této vysoce rizikové skupině, ale ne, jsou to politické hry a nyní je nízkoriziková obecná heterosexuální populace ohrožena zejména ze strany bisexuálních mužů,“ napsal Alexander v příspěvku na blogu.

Součástí blogového příspěvku bylo také vlákno na Twitteru, v němž jeden americký gay podrobně líčí svou zkušenost s nákazou opičími neštovicemi během orgií v Palm Springs.

Alexander vyjádřil obavy, že bisexuální muži by mohli usnadnit šíření viru opičích neštovic mimo komunitu LGBT mezi heterosexuály. Ve skutečnosti CDC uvedla, že ví o osmi případech u žen a dvou nových případech u dětí – jedno je batole a druhé kojenec, uvedl zpravodajský server BBC News.

„Heterosexuálové by to mohli šířit, pokud je jeden z partnerů nakažený a dojde k drsnému abrazivnímu sexu, který zahrnuje trhání tkáně,“ dodal Alexander.

vakcina opici nestovice
Lékařka v Londýně podává 37letému muži dávku vakcíny proti opičím neštovicím, 23. července 2022. (Foto: Hollie Adams / Getty Images)

„Nejedná se o ,gaye‘, virus se přenáší tělesnými tekutinami a infikovanými puchýřky a lézemi u nakaženého, jakýmikoliv trhlinami na kůži nebo tkáni, např. rektálními mikrolézemi apod.,“ pokračoval. „Pokud se heterosexuálové věnují análnímu sexu a jeden z nich je nakažen opičími neštovicemi nebo jinou [pohlavně přenosnou chorobou], druhý se nakazí, pokud dojde k roztržení tkáně.“

Ačkoli infekce opičími neštovicemi obvykle odezní během několika týdnů bez nutnosti lékařského ošetření, někteří lidé byli kvůli ní hospitalizováni, protože se u nich vyskytly silné bolesti konečníku, silné bolesti v krku a akutní poškození ledvin.

originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC