Michal Cabejšek

29. 7. 2022

Ruské síly na východě Ukrajině, dle amerického Institutu pro studium války (ISW), postupují na město Bachmut. Rusko zároveň po několika týdnech znovu zaútočilo raketami na Kyjevskou oblast. Postup na nedaleký Siversk naopak vázne.

Agentura AP citovala Oleksije Hromova, vysokého představitele ukrajinského generálního štábu, podle nějž Rusko zaútočilo na Kyjevskou oblast na vojenskou jednotku v obci Lytiš na okraji hlavního města. Raketový útok zničil jednu budovu a poškodil dvě další. Útok byl dle Hromova veden šesti raketami od Černého moře.

Při ruské ofenzivě bylo dle kyjevského regionálního guvernéra Oleksije Kuleby zraněno patnáct lidí, z toho pět civilistů. Kuleba spojil útoky se Dnem státnosti, památným dnem, který loni zavedl prezident Volodymyr Zelenskyj a který si Ukrajina připomněla ve čtvrtek.

Kyjevské síly dle poradce ukrajinského prezidenta Oleksije Arestoviče plánují izolovat ruské jednotky a ponechat jim tři možnosti – „pokud možno ustoupit, vzdát se nebo být zničeni“.

Oleksij Danilov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, uvedl, že Rusové soustřeďují maximum sil ve směru na Cherson. Ukrajinští představitelé však oznámili protiofenzívu s cílem získat tuto oblast zpět.

Černihivský oblastní gubernátor Vjačeslav Čaus zároveň oznámil, že Rusové vypálili rakety z území Běloruska na poměrně klidnou obec Hončarivska.

Ukrajinské síly naopak poškodily za použití dělostřelectva dodaného Západem nejméně tři mosty přes Dněpr, na které Rusko spoléhá při zásobování svých sil.

Boje se v posledních týdnech soustředily na Doněckou provincii. V posledních dnech se zintenzivnily, když se zdálo, že ruské síly po dobytí sousední Luhanské provincie vycházejí z údajné „operační pauzy“.

S použitím zprávy newyorské redakce The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.