Eva Fu

8. 8. 2022

Mezinárodní společenství se stále více odvrací od Komunistické strany Číny (KS Číny) a zdá se, že se k tomuto trendu přidává i bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey.

„Skoncujte s KS Číny,“ napsal 6. srpna na platformě, kterou spoluzakládal.

Jeho post, který byl během tří hodin sdílen více než 2 200krát a získal 12 400 lajků, byl reakcí na červnové video upozorňující na daň za čínskou politiku „nulového covidu“. Načasování se také shoduje s rostoucím rozmachem hnutí, které vyzývá lidi k distancování se režimu.

Podle údajů shromážděných newyorským Globálním centrem Tuidang, které se zaměřuje na povzbuzování lidí ke zřeknutí se členství v KS Číny nebo jejich organizací, se k 3. srpnu k tomuto hnutí připojilo již 400 milionů Číňanů z pevninské Číny i zámoří.

Další iniciativa Centra Tuidang, petice na „skoncováním s KS Číny“, shromáždila celosvětově zatím přes 2,5 milionu podpisů. Petice je dokonce i v českém jazyku.

Nulová tolerance Pekingu vůči covidu-19 vedla úřady k uzavření celých měst kvůli jedinému pozitivnímu případu. Takové kroky omezují pohyb lidí a v moderním městě, jako je Šanghaj, vedou k hladovění a úmrtí na nedostatek lékařské péče.

Koncem července nařídilo město Šen-čen, čínská technologická metropole, výrobcům, včetně dodavatelů společnosti Apple, týdenní „uzavřený okruh“ výroby a zakázalo pracovníkům opustit továrny. V centrální provincii Che-nan bylo 1,6milionové město uzavřeno poté, co byl u jednoho obyvatele diagnostikován covid-19. Byla zastavena veřejná doprava a všechny obchody, s výjimkou obchodů s potravinami, lékáren a nemocnic, dostaly příkaz k uzavření.

Název hnutí „Tuidang“ se překládá jako „vystoupení ze strany“. Bylo inspirováno sérií článků „Devět komentářů ke komunistické straně“, které byly poprvé zveřejněny v čínském vydání deníku The Epoch Times v roce 2004.

Na Tchaj-wanu se muž ze Šan-tungu, kterému bylo podle všeho asi 20 až 30 let, nedávno svěřil dobrovolníkovi z centra Tuidang, že uvalení lockdownu mu pomohlo změnit svůj postoj ultranacionalisty na odchod ze strany.

Podle Bai Dexionga, místního koordinátora, byl po pozitivním testu na virus zavřen ve svém bytě, nesměl vycházet ani kvůli jídlu ani do práce a následně přišel o práci.

Řada obyvatel Šanghaje se nedávno podělila s deníkem The Epoch Times o svá prohlášení, v nichž vysvětlili, proč se rozhodli vystoupit ze strany.

„Během šanghajské epidemie jsme neměli čím naplnit žaludek, ale to, co ukazovala televize CCTV, byly vždy dostatečné zásoby a šťastní lidé,“ napsali tři obyvatelé Šanghaje s odkazem na čínskou státní televizi. „‚Hanba‘ není slovo ve slovníku KS Číny.“

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...