10. 8. 2022

Iniciativa Don’t Pay UK vyzývá milion lidí, aby neplatili účty za energie, a snaží se tak přimět vládu k přijetí opatření proti prudkému růstu cen energií. Vzorem je vzpoura proti volební dani v 80. letech. Kritici varují před následky.

Iniciativa „Don’t Pay UK“ ve Velké Británii vyzývá k hromadnému odmítání plateb a chce přimět vládu, aby přijala opatření proti rostoucím nákladům na energie. Do úterý 9. srpna ráno se k účasti na iniciativě zavázalo více než 97 000 lidí – aliance chce dosáhnout nejméně jednoho milionu účastníků.

Don’t Pay UK“ usiluje o více než milion lidí odmítajících platby

Iniciativa upozorňuje, že stále více domácností nebude schopno platit účty za elektřinu a plyn. Vyzývá vládu, aby do 1. října přijala účinná opatření ke snížení cen energií na únosnou úroveň. Pokud se tak nestane a kampaň získá alespoň milion podporovatelů, lidé přestanou od tohoto dne platit účty za elektřinu a plyn.

Finanční expert Martin Lewis řekl v živém vysílání Chronicle, že tato iniciativa vznikla po vzoru všeobecného odporu proti dani z hlasování, kterou na konci 80. let zavedla premiérka Margaret Thatcherová na návrh ministerstva životního prostředí.

Opatření tehdy vedlo nejen k někdy násilným protestům a nepokojům v několika částech země. Mobilizace odpůrců volební daně byla částečně úspěšná i proto, že mnoho obcí již nebylo schopno volební daň vybírat kvůli velkému počtu neplatičů. Před volbami v roce 1992 byla volební daň nahrazena místní obecní daní a zvýšením DPH.

Británie získává z Ruska jen malou část plynu

Deník Guardian uvádí, že poradenská společnost Cornwall Insight očekává, že průměrný roční účet britské domácnosti za elektřinu a plyn vzroste do října na 3 358 liber (necelých 3 974 eur). Ve stejném měsíci roku 2021 to bylo ještě 1 400 liber (asi 1 657 eur).

Nejvýznamnější podíl na dodávkách energie ve Spojeném království měl v předchozím roce zemní plyn (39,1 %), který výrazně předstihl jadernou energii (19,2 %). Velká Británie je jedním z nejhorlivějších podporovatelů Ukrajiny v konfliktu s Ruskem.

Na rozdíl od EU (40 %) je Spojené království výrazně méně závislé na dodávkách ruského plynu (4 %). Britové však dovážejí devět procent ropy a 27 procent uhlí z Ruské federace.

Nevládní organizace varují před protiopatřeními dodavatelů energie

Britská vláda a neziskové organizace mezitím varují před připojením se ke kampani „Don’t Pay UK“. Mluvčí vlády pro deník Independent uvedl, že se jedná o „velmi nezodpovědné sdělení, které v konečném důsledku povede pouze ke zvýšení cen pro všechny ostatní a k poškození osobního ratingu“.

Nevládní organizace Stepchange varuje před opatřeními, která poskytovatelé energií přijímají proti odmítajícím zákazníkům a která mohou sahat od zapojení inkasních agentur přes nucené předplacení až po odebrání měřidel nebo přerušení dodávek. K tomu druhému dochází „naštěstí […] neuvěřitelně zřídka“, vysvětluje mluvčí Richard Lane.

Ti, kteří mají problémy s placením svých účtů, by měli místo toho „včas informovat svého poskytovatele, aby se případně dohodli na splátkovém kalendáři“ .

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.