10. 8. 2022

Iniciativa Don’t Pay UK vyzývá milion lidí, aby neplatili účty za energie, a snaží se tak přimět vládu k přijetí opatření proti prudkému růstu cen energií. Vzorem je vzpoura proti volební dani v 80. letech. Kritici varují před následky.

Iniciativa „Don’t Pay UK“ ve Velké Británii vyzývá k hromadnému odmítání plateb a chce přimět vládu, aby přijala opatření proti rostoucím nákladům na energie. Do úterý 9. srpna ráno se k účasti na iniciativě zavázalo více než 97 000 lidí – aliance chce dosáhnout nejméně jednoho milionu účastníků.

Don’t Pay UK“ usiluje o více než milion lidí odmítajících platby

Iniciativa upozorňuje, že stále více domácností nebude schopno platit účty za elektřinu a plyn. Vyzývá vládu, aby do 1. října přijala účinná opatření ke snížení cen energií na únosnou úroveň. Pokud se tak nestane a kampaň získá alespoň milion podporovatelů, lidé přestanou od tohoto dne platit účty za elektřinu a plyn.

Finanční expert Martin Lewis řekl v živém vysílání Chronicle, že tato iniciativa vznikla po vzoru všeobecného odporu proti dani z hlasování, kterou na konci 80. let zavedla premiérka Margaret Thatcherová na návrh ministerstva životního prostředí.

Opatření tehdy vedlo nejen k někdy násilným protestům a nepokojům v několika částech země. Mobilizace odpůrců volební daně byla částečně úspěšná i proto, že mnoho obcí již nebylo schopno volební daň vybírat kvůli velkému počtu neplatičů. Před volbami v roce 1992 byla volební daň nahrazena místní obecní daní a zvýšením DPH.

Británie získává z Ruska jen malou část plynu

Deník Guardian uvádí, že poradenská společnost Cornwall Insight očekává, že průměrný roční účet britské domácnosti za elektřinu a plyn vzroste do října na 3 358 liber (necelých 3 974 eur). Ve stejném měsíci roku 2021 to bylo ještě 1 400 liber (asi 1 657 eur).

Nejvýznamnější podíl na dodávkách energie ve Spojeném království měl v předchozím roce zemní plyn (39,1 %), který výrazně předstihl jadernou energii (19,2 %). Velká Británie je jedním z nejhorlivějších podporovatelů Ukrajiny v konfliktu s Ruskem.

Na rozdíl od EU (40 %) je Spojené království výrazně méně závislé na dodávkách ruského plynu (4 %). Britové však dovážejí devět procent ropy a 27 procent uhlí z Ruské federace.

Nevládní organizace varují před protiopatřeními dodavatelů energie

Britská vláda a neziskové organizace mezitím varují před připojením se ke kampani „Don’t Pay UK“. Mluvčí vlády pro deník Independent uvedl, že se jedná o „velmi nezodpovědné sdělení, které v konečném důsledku povede pouze ke zvýšení cen pro všechny ostatní a k poškození osobního ratingu“.

Nevládní organizace Stepchange varuje před opatřeními, která poskytovatelé energií přijímají proti odmítajícím zákazníkům a která mohou sahat od zapojení inkasních agentur přes nucené předplacení až po odebrání měřidel nebo přerušení dodávek. K tomu druhému dochází „naštěstí […] neuvěřitelně zřídka“, vysvětluje mluvčí Richard Lane.

Ti, kteří mají problémy s placením svých účtů, by měli místo toho „včas informovat svého poskytovatele, aby se případně dohodli na splátkovém kalendáři“ .

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Síkela by v Evropské komisi mohl mít obchod, ale může se to ještě měnit
Síkela by v Evropské komisi mohl mít obchod, ale může se to ještě měnit

Jozef Síkela (STAN) by mohl být eurokomisařem pro obchod. Blíží se to obchodu, ale rozhodnuto není, situace se může ještě změnit.

Fotografie: Jak si představovali v roce 1899 francouzští umělci svou vizi roku 2000, a co „předpověděli“? 
Fotografie: Jak si představovali v roce 1899 francouzští umělci svou vizi roku 2000, a co „předpověděli“? 

Skupina francouzských umělců se v roce 1899 spojila, aby v sérii ilustrovaných obchodních karet vyobrazila svou vizi života v roce 2000.

O elektromobily je letos v ČR vyšší zájem, avšak zřejmě jen kvůli dotacím
O elektromobily je letos v ČR vyšší zájem, avšak zřejmě jen kvůli dotacím

O elektrické vozy nebyl první tři měsíce letošního roku valný zájem. Pak ovšem přišly státní dotace pro firmy a vše se změnilo.

Demolice přehrad v Kalifornii představuje pro někoho vítězství a pro jiné devastaci
Demolice přehrad v Kalifornii představuje pro někoho vítězství a pro jiné devastaci

Snaha o záchranu lososů vedla ke ztrátě uměle vytvořených jezer a k poklesu turistického ruchu, který tato jezera přinášela.

Po řadě tropických dnů čeká Česko deštivý týden a výrazné ochlazení
Po řadě tropických dnů čeká Česko deštivý týden a výrazné ochlazení

Po řadě tropických dnů čeká Česko deštivý týden. Od poloviny týdne se výrazně ochladí, ve čtvrtek a v pátek klesnou teploty k deseti stupňům Celsia.