Milan Kajínek

19. 8. 2022

TÉMA: Diskuse o protiepidemických opatřeních

Matematik a zakládající člen Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D. nedávno hodnotil datové výstupy Velké Británie (zdroj) týkající se očkování a úmrtí v tamní populaci.

Podle Fürsta data a jejich analýza ukazují, že není možné dokázat a fakticky doložit účinnost vakcín proti onemocnění covid-19. Studie, které mohly účinnost ukázat, se neudělaly a nyní je už na ně pozdě, protože očkování již proběhlo a tento proces se nedá vrátit zpátky a začít bádat znova.

Data ukazují, že „o skutečné účinnosti mRNA vakcín proti jakémukoliv endpointu od nástupu varianty delta nevíme vůbec nic v žádné věkové kohortě“, píše Fürst. „Účinnost může být kladná, záporná nebo nulová.“

V takovém stavu není možné vydávat nějaká tvrzení o účinnosti vakcín. Můžeme pouze předpokládat nebo doufat, ale nemůžeme to podložit žádnými daty. Tedy to není evidence-based oblast založená na důkazech.

RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D. přednáší o statistických údajích shromažďovaných o covidu-19 v rámci konference Covidcon, kterou zaznamenal Nadační fond Svědomí národa. (Screenshot ze záznamu)

„Bez informace o účinnosti nelze provést žádnou cost-benefit analýzu, a to ani v případě, že bychom znali prevalenci a závažnost nežádoucích účinků,“ píše Fürst.

„Bez prospektivní randomizované studie se nedozvíme nic. A ta už teď u nás nejde udělat, protože už jsou všichni očkovaní,“ napsal Fürst v e-mailové komunikaci s deníkem The Epoch Times.

Analýzu britských dat, kterou si můžete prostudovat zde, uzavírá doktor Fürst slovy: „I po dvou a půl letech od začátku epidemie stále platí, že dat máme hodně, ale porozumění málo.“

Lidé, kteří propagují očkování jako bezpečné a efektivní, by podle Fürsta měli přijmout fakt, že taková tvrzení nemají čím dokázat.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.