Názory
Nedávno předložený návrh o zakotvení práva platit bankovkami a mincemi do ústavy byl Senátem v prvním čtení schválen. O značné podpoře Senátu svědčí fakt, že pro návrh hlasovalo 53 z 60 přítomných senátorů, z nichž se zdrželo pouze sedm a nikdo nebyl proti. Nyní se o problematice monitorování digitálních plateb široce diskutuje nejenom mezi veřejností, ale i mezi poslanci a senátory.
Někteří zmiňovaný návrh nezávislé senátorky MUDr. Jitky Chalánkové považují za „zbytečný“, jiní tvrdí, že je „přípravou na to, co přijde v budoucnosti“, aby česká společnost mohla účinněji odrážet tendence, které už dnes vznikají v zahraničí.
Místopředsedkyně Senátu RNDr. Jitka Seitlová (KDU-ČSL) před hlasováním o návrhu řekla, že někdo nemusí chtít, aby byly jeho platby monitorovány a zanechávaly „digitální stopu“, když existuje možnost, že tato data někdo zneužije. (zdroj)
„Bezpečnost znamená, že pokud platíte kartou, nevím, jestli v tuto chvíli jsou takové bezpečnostní systémy, aby všechny ty údaje nebyly nikdy v budoucnu v nějaké vážnější době třeba i zneužity,“ řekla senátorka Seitlová. „Je to jeden z důvodů, který považuji za velmi závažný, kterému se dostatečně nevěnujeme.“
„Na druhé straně je tady riziko různých korupčních finančních prostředků, kde jsme vázáni různými evropskými směrnicemi,“ dodává Seitlová. „Myslím si, že je důležité, abychom prověřili, jestli je (tato zákonná úprava) potřebná a smysluplná u nás, třeba můžeme být i v rámci EU příkladem.“
„Některé restaurace opravdu nechtějí platit kartami,“ reagovala Seitlová na poznámku senátora Petra Víchy, že důvodem vyžadování platby hotovostí jsou daňové úniky. „Ale já mám zase informaci jinou, že je to také proto, že z toho obratu přes karty obchody nebo restaurace platí poměrně vysoký poplatek, dokonce až pět procent, což není málo pro střední, velkou nebo malou restauraci, nebo tam, kde nás obslouží. Těch důvodů může být daleko více.“
Otázka digitálních plateb podle Seitlové „patří mezi zásadní věci, nejenom z hlediska vlastní platby, ale možná do budoucna i z hlediska větší bezpečnosti“.
Senátorka Jitka Chalánková, která návrh předložila, říká, že „v době vzniku Listiny základních práv a svobod si nikdo nedokázal představit, že by platby kartou mohly jednou zcela vytlačit hotovostní platby. Dnes je tato hrozba reálná, proto přicházíme s tímto návrhem.“
Návrh podle Chalánkové nejde proti digitalizaci nebo proti pokroku, ale pokud jde o digitální komunikaci nebo speciálně o digitální či bezhotovostní platby, „vždy musí jít o právo, a toto právo se nesmí zvrhnout v povinnost“.
„To by se mohlo snadno stát. Za čas může někdo přijít s povinnými bezhotovostními platbami. Náš návrh tomu staví hráz už v předstihu, je jasným znamením, že takovou cestou se ubírat nechceme, doufám, ani nebudeme,“ říká senátorka.
Návrh je podle doktorky Chalánkové především o „svobodě volby“, a to je právo, které „má mít žebrák i miliardář“. (zdroj)