Předseda vlády Petr Fiala přijme podle informací Úřadu vlády v pondělí 29. srpna v Kramářově vile německého spolkového kancléře Německa Olafa Scholze. U pracovního oběda by měli diskutovat o aktuálním vývoji války mezi Ruskem a Ukrajinou, energetické bezpečnosti EU i o bilaterální spolupráci. Závěry schůzky představí ve 13:45 na tiskové konferenci na Úřadu vlády.
Vzhledem k tomu, že v celé Evropské unii dochází k rapidnímu nárůstu cen, očekává se, že centrem jednání bude právě energetická bezpečnost unie. Česká vláda je momentálně pod tlakem nejen opozice, ale i některých členů vlády, kteří volají po razantním kroku na celoevropské úrovni. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vidí jako jediné řešení zastropování cen energií.
„Energetická krize a současná atmosféra ve společnosti ohrožují vše – náš politický systém i existenci EU. K ochraně těchto hodnot je vhodný a nutný každý prostředek, včetně zastropování marží výrobců a distributorů energií,“ uvedl na svém Twitteru ministr.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nedělním pořadu Partie hovořil v obdobném duchu s tím, že pokud by ke shodě na celoevropské úrovni nedošlo, je připraven situaci řešit i kurzarbeitem, tedy kompenzací mzdových nákladů firmám.
Cena elektřiny podle ČTK pro francouzský trh na energetické burze EEX minulý týden poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Rekordní je podle agentury i cena elektřiny pro německý trh, na lipské burze EEX vystoupila až na 840 eur za MWh. Jen za minulý týden zdražila zhruba o 50 procent. Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu tak stouply o stovky procent.
„Ze dne na den je zjevnější, že nic jiného než zastropování cen už cestu do ekonomické a společenské katastrofy neodvrátí,“ myslí si také komentátorka deníku Echo 24 Lenka Zlámalová, která ve svém pondělním komentáři kritizovala Petra Fialu za z jejího pohledu pasivní jednání.
„Fiala má teď unikátní dějinnou příležitost využít toho, že předsedá Evropské unii, a pokusit se změnit systém obchodování s elektřinou, který žene nesmyslně cenu vzhůru. …Řada zemí Evropské unie už ten pseudotrh fakticky opustila a začala ceny elektřiny fixovat. V takové situaci nemusí být těžké najít spojence,“ domnívá se analytička.
Zastropování ceny má podle Zlámalové také jednu zásadní výhodu v tom, že vláda nemusí nikomu platit žádné kompenzace ani sociální dávky. Tím se nebudou zvyšovat státní výdaje ani dluhy, dodává.