Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila reformu evropského trhu s elektřinou, která je důsledkem stále rostoucích cen energie. Komise pracuje na „okamžitém opatření a strukturální reformě trhu s elektřinou“, uvedla von der Leyenová v pondělí ve slovinském Bledu na mezinárodní konferenci. Explozivní růst cen elektřiny nyní ukazuje limity „současného uspořádání trhu s elektřinou“, které bylo vyvinuto pro „jiné okolnosti“.

Německý kancléř Olaf Scholz (SPD) se v pondělí rovněž vyslovil pro „strukturální změny“ ke snížení cen energií. Vyjádřil se, že je otevřený zastropování cen energií na evropské úrovni. Současné ceny elektřiny „nelze ospravedlnit“, zdůraznil kancléř v otázce, zda by podpořil cenové stropy.

Podle médií chce zásadní reformu trhu s elektřinou provést také spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení). Habeck v neděli večer v pořadu „heute journal“ televize ZDF uvedl, že vzhledem k rostoucím cenám na trhu s elektřinou se pracuje na „řešení“. Základní princip však nelze změnit „lusknutím prstů“.

Rakousko požaduje oddělení cen elektřiny od cen plynu

Evropský trh s elektřinou je založen na tzv. principu merrit order. To znamená, že cenu elektřiny určuje nejdražší elektrárna, v současnosti plynová.

Jižní země EU, jako je Španělsko a Řecko, již několik měsíců volají po intervenci na trhu. Zatím se jim to však nepodařilo, mimo jiné kvůli odporu Německa.

Rakouský kancléř Karl Nehammer vyzývá k oddělení cen elektřiny od cen plynu v EU. Cena elektřiny se musí „vrátit do souladu se skutečnými náklady na výrobu“, řekl v neděli Nehammer. Na mimořádném zasedání ministrů energetiky EU, které se uskuteční příští týden a které ohlásilo české předsednictví Rady EU, bude na pořadu jednání také otázka oddělení od výroby, oznámil Nehammer. (afp/dl)