Redakce Epoch Times

2. 9. 2022

ČR: Od prvního září budou čeští piloti s Gripeny střežit vzdušný prostor současně nad pěti evropskými zeměmi. K dosavadním čtyřem státům, včetně ČR, si do konce roku přibrali ještě slovenské nebe. Podle zprávy z ministerstva obrany ochranu vzdušného prostoru Slovenska umožňuje mezivládní Smlouva mezi ČR a SR o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru, která byla podepsána v Bruselu 15. února 2017. Včera byla podpisy stvrzena Společná deklarace ČR, Polska a SR, která ochranu vzdušného prostoru Slovenska potvrzuje i s některými detaily.

Prodloužena je mise nad pobaltskými zeměmi.

Podrobnosti nasazení vysvětluje velitel 21. základny taktického letectva Čáslav brigádní generál Jaroslav Míka:

„Slovensko své MiG-29 uzemní k 31. srpnu 2022, hned následující den převezme zodpovědnost za ostrahu vzdušného prostoru české a polské letectvo. Češi ale budou k ,němým strojům vzlétat z Čáslavi, ne jak je běžné při standardním Air Policingu (AP) ze země, jejíž vzdušný prostor se střeží.

Air Policing jako „Home Office“

„Důvodem je geografická blízkost našich států a také nedostatek nadzvuků. Při počtu 14 Gripenů si můžeme dovolit jejich dislokaci na cizí území pouze jednou za tři roky, což už máme pro letošek splněno – naši stíhači plní stejnou misi od 1. dubna do konce září 2022 v Pobaltí,“ vysvětluje dále brigádní generál J. Míka.

V případě Slovenska proto nepůjde o standardní podobu mise AP tak, jak ji čeští piloti znali doposud. Pro ně se totiž prakticky nic nezmění: Ti, co z Čáslavi drželi nepřetržitou pohotovost pro ČR, ji budou držet ještě pro Slovensko.

„Nebudeme vyčleňovat extra piloty ani další stíhačky navíc. Ochrana vzdušných prostorů ČR a SR bude probíhat ve formátu dva JAS-39 Gripen a jeden záložní,“ upozorňuje.

Aby české stroje dolétly až na opačný konec Slovenska, vybaví se buď přídavnými nádržemi, nebo dotankují za letu z tankerů, které by vyslalo NATO.

Co obnáší koncept Renegade

Velení mise AP zůstává v německém Uedemu, kde sídlí Středisko pro řízení vzdušných operací CAOC, které bude podle blízkosti ať už polské (Poláci pro ochranu nebe základny střídají) či české letky rozhodovat, kdo se za narušitelem do 15 minut od vyhlášení signálu Alpha Scramble vydá.

„Pravomoc vyhlásit kód Scramble má pro letouny vyhrazené pro potřeby NATINAMDS velitel příslušného velitelství CAOC, kterým bývá dvou či tříhvězdičkový generál v případech, kdy dochází k porušování pravidel Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO,“ podotýká Míka s tím, že české nadzvuky by pod národní, slovenské velení přešly pouze v jediném případě, a to při hrozbě teroristického útoku nebo vyhlášení konceptu Renegade.

Ten vznikl po 11. září 2001 a brání, aby se jakékoliv letadlo stalo teroristickou zbraní, vysvětluje Míka.

Pro české piloty nepředstavuje problém takřka žádný operační prostor. Kvůli misi v Pobaltí létají ve speciální výstroji, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren, poradí si i s vysokohorským prostředím slovenských Tater, dodává kpt. Hana Havrdová.

„Na úkol ochrany vzdušného prostoru jsou naši piloti vycvičeni, permanentně se na něj připravujeme. Je to naše neustálá mise, kterou plníme od 12. března 1999, kdy jsme vstoupili do NATO. Operační úkol i způsob nasazení je pořád stejný, standardizovaný,“ uzavírá Míka.

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.