Vláda v čele s ministerským předsedou Petrem Fialou dnes odolala opozičním tlakům a má nadále důvěru Poslanecké sněmovny. Opozice sestávající z hnutí ANO a strany SPD podle svých slov vyvolala hlasování o nedůvěře kvůli aféře bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a pomalému řešení energetické krize. Debata trvala bez přerušení 22 hodin, uvedla agentura ČTK.

84 přítomných opozičních poslanců hlasovalo pro vyslovení nedůvěry, naopak 100 přítomných poslanců z řad koalice stran ODS, TOP 09, STAN a Pirátů se vyslovilo proti. 16 poslanců z vládního i opozičního tábora se z hlasování omluvilo.

K důvodům, které vedly opozici k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, se vyslovil mj. poslanec Martin Kolovratník (ANO) pro DVTV: „Konečně by se problémům s energiemi začal věnovat někdo, kdo tomu rozumí. Nekonáním a neakceschopností vlády je naše jméno v Evropě tak špatné, že případný úspěch ve vyslovení nedůvěry je menším zlem.“

S opozicí nesouhlasil premiér Fiala. „Na nikoho nezapomínáme. Situaci bereme vážně a intenzivně pracujeme na tom, abychom toto těžké období zvládli. A nic na tom nezmění ani stále zoufaleji radikálnější a zlostná rétorika opozice,“ uvedl na svém Twitteru.