ČR: V současnosti Česká republika dojednává se Spojenými státy Dohodu o obranné spolupráci (DCA). V rámci toho přijala česká ministryně obrany J. Černochová svého protějška z USA, amerického ministra obrany Lloyda Austina.

„Spojené státy jsou naším nejdůležitějším spojencem. Na Spojených státech stojí nejenom obrana v rámci Severoatlantické aliance, ale i současná situace, kterou v Evropě musíme řešit. Masivní podpora, kterou Spojené státy poskytují Ukrajině, znovu dokazuje, že jsou nepostradatelným lídrem svobodného světa,“ uvedla ministryně v pátek 9. září na tiskové konferenci, jak uvádí zpráva MO, a dále sdělila:

„Chtěla bych poděkovat panu ministru Austinovi, i všem občanům Spojených států za to, že jsou stále ochotni bránit tento svět a že jsou stále ochotni bránit Evropu. Česká republika je v tom maximálně připravená Spojené státy podporovat, proto posilujeme investice do obrany a urychlujeme výstavbu vojenských schopností včetně významných vyzbrojovacích projektů.“  

Ministr obrany Lloyd Austin na tiskové konferenci řekl:

„Spojené státy zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců. Severoatlantická aliance nevyhledává konfrontaci s Ruskem a ani pro něj nepředstavuje hrozbu, ale jako obranná aliance bude jako vždy chránit každý centimetr území NATO. Nadále budeme stát po boku našich spojenců v NATO a nadále budeme stát proti ruskému útoku na demokracii, suverenitu a mezinárodní řád založený na pravidlech.“

Páteční jednání ministryně obrany Jany Černochové a ministra obrany Lloyda Austina se věnovalo také bilaterální spolupráci.

„Naším cílem je pozvednout obrannou spolupráci mezi Českou republikou a Spojenými státy na vyšší úroveň, než kdykoli předtím. Chceme ji naplnit nejen slovy, ale reálnými společnými projekty,“ řekla ministryně Černochová.

Setkání navázalo na pracovní cestu ministryně Jany Černochové do USA v dubnu 2022, kdy se s americkým protějškem setkala v Pentagonu. Tématem tehdejšího jednání byla mimo jiné modernizace české armády.

Zpráva MO dále doplňuje, že se ministryně Černochová také zúčastnila jednání amerického ministra obrany s premiérem Fialou na Úřadu vlády a též přijetí Lloyda Austina prezidentem republiky Milošem Zemanem.