Milan Kajínek

12. 9. 2022

„Podezřívám vládu, že přes vysoké ceny energie, přes připravované zdanění a obrovskou inflaci jako důsledek stoupajících cen připraví miliony lidí o domy a byty,“ protože budou v tak velké finanční krizi, že je budou muset prodat, řekl Ing. Vladimír Štěpán v pořadu O čem se mlčí (zdroj).

„Chtěl bych vědět, že to není cílená akce vlády, ale zatím mě všechno vede k tomu, že to je cílená akce,“ říká Štěpán, expert v oblasti energetiky.

Podle Štěpána, který se 3. září účastnil demonstrací na Václavském náměstí, je „česká energetika ve velmi krizové situaci“. Štěpán se připojil k iniciativě Česká republika na 1. místě a říká, že na úmyslné jednání vlády, které povede ke ztrátám domů a bytů občanů ČR, ukazuje několik případů.

Podle Štěpána má Česká republika nejvyšší ceny energií v Evropě, ne-li na světě, a hrozí zničení českého průmyslu. „První případ je to, že máme nejlevnější výrobní cenu energie na světě a zároveň nejdražší prodejní cenu energie na světě, tak to je jenom úmysl. Všude jinde to zvládli,“ říká Štěpán.

Druhý případ leží podle Štěpána v oblasti nákupu zásobníků na plyn. „Vláda nekoupila zásobníky na plyn, které byly za 12 miliard, a kvůli tomu zaplatíme za rok 100 miliard za plyn z LNG a odjinud, protože jsme si ten levný plyn nemohli v těch zásobnících uskladnit.“

Štěpán, který byl jedním z autorů výzvy (zdroj) české vládě, která v březnu 2022 předkládala sedm návrhů, které měly „pomoci k záchraně české energetiky“, jež podle autorů výzvy směřuje ke krachu kvůli stoupajícím cenám a nedostatku plynu.

„Když máme dnes spotřebu osm milionů kubíků za den, bude to brzy 50 milionů kubíků za den a jediný plyn, který máme, je v zásobnících, a ten patří Němcům,“ říká Štěpán, podle kterého je otázkou, za jakou cenu bude moci Česká republika tento plyn využít. „Může to být 50, nebo 60 či 70 korun.“

„Už v lednu 2022 jsem oslovoval vládu ČR a varoval ji, že z hlediska cenového i bezpečnosti dodávek je nejvyšší čas vyjednat dodávky plynu,“ které dle svých slov vyjednával pro tři další státy Evropské unie. Vláda však podle něho do září 2022 na jeho výzvu nereagovala.

Podle energetického experta vyvolaly masové demonstrace z 3. září snížení cen elektřiny. „Je neuvěřitelné, jaký přínos ta demonstrace měla. Jednak byl přínos psychologický, že se ta událost dostala do celého světa,“ říká Štěpán, který demonstraci hodnotí jako vzkaz občanů, že je Česká republika „rovnoprávný stát“.

„Demonstrace měla ale hlavně přínosy ekonomické. Dva dny před demonstrací klesla cena elektřiny na burze o 50 %. Den po demonstraci klesly ceny plynu, teď premiér říká, že zavede tarify se sníženými cenami pro zranitelné.“ To jsou podle Štěpána všechno přínosy demonstrace na Václavském náměstí, které se dle zveřejněných odhadů zúčastnilo 70 až 120 tisíc občanů ČR.

Štěpán také reagoval na výroky premiéra Petra Fialy (ODS), který podle Štěpána nazval demonstranty „nějakou proruskou lůzou“ a nazval tak podle něj i experty, kteří v první části proslovů na demonstraci vystupovali a vysvětlovali příčiny energetické krize a nabízeli možná řešení.

„Jestli jsem takový proruský grázl, jen proto, že jedu pro kontrakt, aby lidi nezmrzli, a aby nepřišli o domy, jak jsem říkal, tak se k tomu hrdě hlásím,“ řekl Štěpán v rozhovoru v pořadu O čem se nemluví.

Iniciativa Česká republika na 1. místě, ke které se Štěpán připojil, svolává další demonstraci v desítkách velkých městech na 28. září 2022. Podle Štěpána lidé v ČR v současné době „bojují o své životy“ a tvrdí, že pokud lidé nepovstanou a nevyjádří svůj postoj na další demonstraci, „udělá Fialova vláda dva kroky vzad a co budou dělat, až přijde zima, to opravdu nevím“.

Premiér Fiala zahajuje provoz LGN terminálu

Slavnostní přípitek u příležitosti otevření zahájení provozu plovoucího LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu, 8. září 2022. (Vlada.cz)

Premiér Petr Fiala se podle tiskového střediska vlády (zdroj) 8. září 2022 zúčastnil slavnostního zahájení provozu plovoucího LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu.

„Nizozemský terminál umožní zpracovat až osm miliard kubíků plynu ročně. Z toho tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku, což je objem rovnající se přibližně třetině české roční spotřeby,“ uvádí vláda.

„Zde v Nizozemsku se odehrává velmi důležitý krok. Máme zde uzavřený dlouhodobý kontrakt na pět let. Myslím, že toto je dobrý příklad nejen akceschopnosti české vlády a společnosti ČEZ, jejímž prostřednictvím jsme tuto věc realizovali, ale je to především velký příklad evropské spolupráce,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Podle vlády budou terminál využívat společnosti z Nizozemska, Francie a Česka a vedle ČEZu si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie. První loď s LNG má přijet do Eemshavenu za 10 dní a pochází od firmy Cheniere Energy ze Spojených států. Do konce roku pak připluje dalších osm lodí.

„Dnes je naplněnost našich zásobníků plynu 84 %. Jsme připraveni na nadcházející zimu. Cílem je, abychom měli v ČR dostatek energie pro domácnosti, veřejné instituce i podniky a aby energie byla za přijatelné ceny,“ říká Fiala.

Podle premiéra je plynu ve světě dostatek a Česká republika potřebuje hledat i další alternativní cesty, aby se zbavila závislosti na ruském plynu. Dodal, že jakmile ho bude v Evropě dostatek, začne jeho cena klesat.

„Jednáme o dalších LNG terminálech, ať už v Německu, Polsku, a jsou také zde v Nizozemsku další možnosti jednání. Především se ale snažíme dosáhnout v oblasti energií evropského řešení,“ říká předseda české vlády Petr Fiala.


Poznámky:

Vladimír Štěpán: je absolventem VŠE v Praze. Má vice než třicetileté zkušenosti v energetice. Zejména v oblasti plynárenství, teplárenství, mimo energetiku v oblasti ŽP a makroekonomiky. Specializuje se na ceny, komerční a právní podmínky kontraktů, privatizaci, regulaci, vztah mezi makroekonomikou a energetikou, dopady využívání energetických zdrojů na ŽP, včetně výroby z obnovitelných zdrojů.

Jako obchodní ředitel ČPP byl odpovědný za kontrakty na dodávky plynu do ČR, uzavřel smlouvy pro tranzit plynu přes ČR za stovky miliard korun, stejně jako mezinárodní smlouvy na uskladňování plynu. Vedl kontraktační jednání a zabýval se problematikou diverzifikace zdrojů. Připravil projekty ocenění za stovky miliard korun při privatizaci energetických společností. Spolupracoval na projektech Pravidla pro trh s plynem v ČR a SR, jako základu pro liberalizaci trhu s plynem v obou zemích.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.