Na pátém letošním jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR se v úterý 13. září společně sešli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Sociální partneři se věnovali návrhu státního rozpočtu na nadcházející rok, aktuální situaci s energiemi nebo velkým dopravním stavbám, uvádí zpráva z tiskové konference.

Zmírnění dopadů v rámci možností limitovaných nevyzpytatelným chováním Ruska

Zástupci vlády na jednání tripartity představili sociálním partnerům podrobně kroky, které vláda přijala anebo plánuje přijmout ke zmírnění dopadů aktuálních vysokých cen energií pro domácnosti, drobné podnikatele, veřejný sektor i velkoodběratele. Vláda ujistila zástupce zaměstnanců i zaměstnavatelů, že Česká republika je v rámci současných možností limitovaných nevyzpytatelným chováním Ruska v energetické válce proti západním zemím připravena nadcházející zimní sezónu zvládnout a podpořit všechny občany i firmy, aby se se současnou situací dokázali vyrovnat, ujišťuje tripartita.

Vysoká poptávka může způsobit nedostupnost komodit

Vládní kabinet se dohodl, že státní obchodník bude nabízet elektřinu za maximálně 6 korun včetně daně z přidané hodnoty za jednu kilowatthodinu a plyn bude stát nejvýše 3 koruny za kilowatthodinu, uvedl na tiskové konferenci Marián Jurečka. cnn.prima.cz vysvětluje, že: „Celková cena elektřiny by se tak mohla pohybovat okolo 7 až 9 korun za kilowatthodinu. Bez stanovení stropu by se částka mohla vyšplhat až ke 12 korunám za kWh.“ Toto opatření má začít platit již od letošního listopadu.

„Z pohledu ekonomie je však jakkoliv umělý zásah do trhu relativně sporný,“ namítá článek na www.kurzy.cz. „U zastropování totiž záleží na tom, kde je nastavena ona hranice. Pokud je pod tržní cenou, tak může dojít teoreticky k nedostatku na trhu. Některé domácnosti by tak kvůli vysoké poptávce nemusely mít tuto komoditu dostupnou.“

Schodek státního rozpočtu může odhadem na příští rok vyšplhat na 270 miliard

Dalším důležitým bodem jednání byl návrh státního rozpočtu na rok 2023 a informace o aktuální ekonomické situaci. Ministerstvo financí připravilo návrh státního rozpočtu na rok 2023 s příjmy ve výši 1 749,5 miliardy korun a výdaji ve výši 2 019,5 miliardy korun. Odhadovaný schodek státního rozpočtu by tak příští rok mohl dosáhnout 270 miliard.

Ve srovnání se schváleným státním rozpočtem pro rok 2022 tak navržený rozpočet 2023 pracuje s příjmy vyššími o 136,3 miliardy, výdaji vyššími o 126,3 miliardy a nižším odhadovaným schodkem o 10 miliard korun. Na příjmové straně rozpočtu 2023 jsou hlavními změnami o 54,6 miliardy korun vyšší odhadované příjmy z DPH.

Stavitelství je ohrožováno více faktory

Dalším tématem byl přehled přípravy dopravních staveb s plánovaným zahájením v nejbližších letech a stavebními náklady nad 300 milionů korun. Vláda informovala sociální partnery, že termíny předpokládaného zahájení jednotlivých staveb závisí primárně na získání pravomocného stavebního povolení a úspěšném dokončení procesu výběru zhotovitele. Stavitelství je ohrožováno finančně ekonomickým vývojem spojeným s růstem cen energií, materiálu a růstem ceny práce.

Pracovní týmy tripartity i regionální a hospodářské a sociální rady se schází k pravidelným jednáním. Společné zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR s regionálními tripartitami se uskuteční v roce 2023. Další jednání Rady hospodářské a sociální dohody se uskuteční 14. listopadu.