TÉMA: Razie u Trumpa

Ve Spojených státech se blíží volby, a to v posledních letech znamená především zesílení permanentních útoků na Donalda Trumpa. Jeho nepřátelé ho nenávidí tak zarputile, že je neodradilo ani několik blamáží, když se ukázalo, jako třeba v případě takzvané Russiagate, že si vše vymyslel a vylhal bývalý agent britské rozvědky a lidé z volebního štábu Hillary Clintonové.

Je dobré podotknout, že ještě stále jsou novináři, kterým bylo po té několikaleté mediální blamáži tak trapně, že se lidem omluvili za to, že propadli protitrumpovské hysterii, a namísto objektivního informování se podíleli jen na nenávistné propagandě.

Teď však mají média nepřátelská bývalému americkému prezidentovi novou hračku. Ukrýval prý nezákonně tajné dokumenty. Máme šanci zjistit, co se tam skutečně stalo? A máme šanci zjistit, co se skutečně děje v Americe? Kde se bere až taková nenávist k politickým oponentům? O tom všem si budu povídat s kolegou novinářem, našim spolupracovníkem, který ve Spojených státech žije už více než čtyři desítky let. Dušan Neumann mým hostem.

Rozhovor

Martina: Dušane, dají se dnešní útoky na exprezidenta Trumpa vysvětlit takovou zkratkou, že se zkrátka blíží volby? Tentokrát do Kongresu Spojených států, a proto část nejradikálnějších demokratů a aktivistů opět cítí, že musí Trumpa zničit?

Dušan Neumann: Pouze částečně. Ale dá se říci, že je to součástí strategie nebo širší strategie Demokratické strany. Ještě někdy v květnu, v červnu bylo téměř jasné, že ty volby vyhrají republikáni do obou komor. Jak tedy do Sněmovny reprezentantů, tak do Senátu. Potom, řekl bych, poměrně nešťastným rozhodnutím nejvyššího soudu, který zrušil takzvaný rozsudek Roe vs. Wade, tomu se říká potratový zákon, i když to v podstatě o potratech nebylo, vrátil rozhodování o potratech do pravomoci jednotlivých států.

Demokraté toho využili jako útok na ženská práva, jako útok na demokracii a na všechno. A díky tomu se jim podařilo získat zase určitý náskok zejména u voličů do Senátu. Vycítili to a zjistili, že nejlepší strategií bude zatáhnout do těchto voleb věci, které vůbec nemají s Trumpem nic společného. Prezidenta Trumpa, protože je to dělící prvek, a teď jde jenom o hlasy nezávislých voličů. Trumpovy voliče už nikdo nepřesvědčí. Přesvědčené radikály také ne. Ale těch nezávislých voličů je kolem 20 % – a to je ten jazýček na váze, který je důležitý přetáhnout na svou stranu.

A o to se teď právě demokraté snaží – vyportrétovat Donalda Trumpa jako zločince, zrádce – prostě naprostého ďábla v americké politice, neboť celé ty útoky už mají charakteristiku vyloženě osobní. Aby se co nejvíc nezávislých voličů, zejména voliček od něj odvrátilo. Aby se odvrátili od velmi špatné ekonomické situace, od katastrofální situace na amerických hranicích – a obrátili tedy svou nenávist vůči Trumpovi nebo posílili, a vlastně tím zachránili většinu Demokratické strany, aspoň tedy v Senátu.

Nahrávku rozhovoru a textový přepis celého rozhovoru naleznete zde.