Vládní koalice se dohodla na zvýšení životního a existenčního minima. Společně s přídavky na děti se se zvýšením počítá od ledna. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Dohodli jsme v rámci koaličního jednání, že od prvního ledna zvýšíme životní a existenční minimum. Předpokládáme, že vyjdeme z dat jako u předchozích valorizací. Využijeme údaje Českého statistického úřadu o růstu inflace,“ uvedl dle ČTK Marian Jurečka.

O kolik se minimum zvedne, není zatím jasné. Koalice bude nejspíš vyčkávat na aktuální údaje o růstu cen před koncem roku.

Minimum, které slouží pro stanovení nároku na řadu dávek i pro výpočet některých podpor, se letos přitom kvůli vysoké inflaci upravovalo dvakrát. Od dubna se po dvou letech zvedlo o deset procent ze 3 860 na 4 250 korun pro samotného dospělého. Od července pak vzrostlo o 8,8 procenta na 4 620 korun. Existenční minimum dosahuje 2 980 korun.

Očekává se, že přídavky na děti by měly vzrůst o 30 procent. Na ty mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Evy Davidové dosahuje nyní průměrná vyplácená dávka 1 100 korun, po navýšení by měla podle propočtů činit 1 320 korun. Pro rodiny s pracujícími či studujícími by měla být částka dál o 500 vyšší. 

Novelu předloží ministerstvo v dalších týdnech. Jurečka věří, že legislativní proces bude rychlý.