Eva Fu

25. 9. 2022

Před necelým týdnem se čínský vůdce Si Ťin-pching vydal na třídenní cestu do Střední Asie, aby upevnil sféru svého vlivu. Od té doby zůstával mimo pozornost veřejnosti, vynechal vojenské setkání na vysoké úrovni a stejně tak i výroční shromáždění Organizace spojených národů.

Vzhledem k tomu, že Čínu dělí jen několik týdnů od 20. celostátního sjezdu, na kterém se má Si ucházet o bezprecedentní třetí funkční období, byla jeho nepřítomnost dostatečně dlouhá na to, aby přitáhla pozornost politických pozorovatelů, přičemž někteří dokonce spekulují o tom, že byl umístěn do domácího vězení.

24. září se Si Ťin-pching stal jedním z nejsledovanějších témat na Twitteru. Jeho jméno se na hashtagu objevilo více než 42 000krát a výraz „čínský převrat“ obíhal na platformě 9 300krát.

„Nová fáma, kterou je třeba prověřit: Je Si Ťin-pching v Pekingu v domácím vězení?“ napsal Subramanian Swamy, bývalý ministr indické vlády a do dubna člen parlamentu.

Tyto spekulace se objevily také v době, kdy čínští občané zaznamenali hromadné rušení letů po celé zemi. Téměř 10 000 letů – tedy téměř dvě třetiny letů plánovaných na daný den – bylo odvoláno v sobotu, ve stejný den, kdy byla v Pekingu svolána klíčová konference o národní obraně a vojenské reformě. Weibo, hlavní čínská platforma sociálních médií, rychle cenzurovala diskuse o rušení letů a prohlásila je za „fámy“.

Si, který se po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na regionálním summitu ve Střední Asiivrátil 16. září do čínského hlavního města, se neobjevil na pekingském vojenském setkání, ale tlumočil pokyny, že ozbrojené síly by se měly zaměřit na přípravu na válku. Stejně tak na setkání chyběl Wej Feng-che, jím vybraný čínský armádní generál, který v současnosti zastává funkci ministra národní obrany.

Epoch Times Photo
Čínský ministr obrany Wej Feng-che (vpředu vlevo) se účastní summitu Dialog Šangri-La v Singapuru, 12. června 2022. (Roslan Rahman / AFP via Getty Images)

Siovy veřejné aktivity od té doby spočívaly především v blahopřejném dopise u příležitosti dožínkových slavností čínských zemědělců 22. září a v dalším dopise následujícího dne čínskému státnímu médiu China News Service, v němž mu blahopřál k 70. výročí jeho založení.

Žádné významné čínské sdělovací prostředky ani úředníci nevystoupili, aby vyvrátili kolující fámy. Někteří analytici se nicméně domnívají, že dosah této teorie, jakkoli nepodložené, odráží určitou míru hněvu uvnitř země.

„Je to projev nespokojenosti,“ sdělil Wang Che, komentátor současného dění v Číně žijící v USA, deníku The Epoch Times. „Zdá se, že lidé počítají dny, kdy přijde o svou moc.“

Přestože si čínský vůdce téměř zajistil třetí funkční období, mnoho lidí se s jeho dalším setrváním u moci podle Wanga nesmířilo.

Čínský analytik Gordon Chang považuje převrat za nepravděpodobný a poukázal přitom na nedostatek podpůrných důkazů.

„Nemyslím si, že došlo k převratu,“ řekl deníku The Epoch Times. „Protože kdyby k převratu došlo, viděli bychom například v centru Pekingu spoustu vojenských vozidel. O tom ale žádné zprávy nejsou. Také by pravděpodobně došlo k vyhlášení stanného práva, ke kterému nedošlo.“

„Zdá se tedy, že se něco děje, ale nevíme přesně co,“ dodal Chang s tím, že jediné, co může některé spekulace rozptýlit, je, že Si vystoupí na veřejnosti.

Čang Tchien-liang, spisovatel a autor knihy v čínštině s názvem „Čínská cesta k pokojné změně“, podobně odmítl teorii o domácím vězení jako něco, co neodpovídá zdravému rozumu.

Během minulého týdne bylo šest vysokých čínských úředníků, včetně dvou bývalých vládních úředníků, odsouzeno k vysokým trestům za korupční delikty. Připojili se tak k řadě úředníků odstavených od moci v rámci Siovy kampaně proti korupci, kterou zahájil po svém nástupu do úřadu koncem roku 2012.

Si by je nebyl schopen potrestat, kdyby ztratil mocenskou kontrolu, argumentoval Čang ve svém pořadu 22. září.

To, zda se Si objeví na veřejnosti, však nemá velký význam, uvedl analytik Wang Che a dodal, že takováto delší nepřítomnost na veřejnosti není pro Siho výjimkou.

Podle Wanga byla Siova zahraniční cesta před stranickým sjezdem projevem důvěry.

„Tento muž nebude snadno riskovat bez toho, aby měl absolutní jistotu,“ řekl o Siovi.

Na této zprávě se podílel Luo Ya.

Přeloženo z anglického originálu. (jas)

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.