Americká pracovní skupina pro preventivní služby (USPSTF) vydala doporučení nepoužívat dva doplňky stravy k prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Jedná se o betakaroten a vitamin E. Konkrétně u betakarotenu existuje dokonce riziko, že způsobuje rakovinu. Toto doporučení vyvolalo rozruch. Je kupování doplňků stravy plýtváním penězi a snad i nebezpečné?

Umělé náhražky betakarotenu a vitaminu E nepomáhají

Kardiovaskulární onemocnění a rakovina jsou v mnoha zemích hlavními příčinami úmrtí a bylo prokázáno, že zánět a oxidační stres v těle tyto nemoci vyvolávají. Domnělé protizánětlivé a antioxidační účinky užívání doplňků stravy jsou jedním z důvodů, proč si je lidé kupují.

V aktualizovaném pokynu zveřejněném v časopise The Journal of the American Medical Association však USPSTF uvádí:

  • Doplňky stravy s vitaminem E nejsou prospěšné v prevenci kardiovaskulárních onemocnění ani rakoviny. Jeho nadměrná suplementace zvyšuje riziko hemoragické mrtvice.
  • Užívání doplňků stravy s betakarotenem může způsobit více škody než užitku. Zejména u kuřáků a pracovníků vystavených azbestu zvyšují doplňky s betakarotenem riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a rakovinu plic.

Kombinace doplňků s betakarotenem a vitaminem A rovněž zvyšuje riziko rakoviny plic.

Betakaroten v potravinách bojuje proti rakovině, doplňky s betakarotenem působí opačně

Mnoho studií zjistilo, že betakaroten má silné antioxidační účinky a že konzumace ovoce a zeleniny může pomoci snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, vzniku rakoviny a celkové úmrtnosti. Potraviny obsahující karotenoidy mohou mít mimo jiné ochranné účinky proti rakovině plic, dutiny ústní, hltanu a hrtanu.

U kuřáků, kteří užívají doplňky stravy s betakarotenem za účelem prevence rakoviny plic, však pravděpodobně dochází k opačnému účinku.

Studie zjistily, že užívání vysokých dávek betakarotenových doplňků stravy zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic.  Riziko vzniku rakoviny je nejvyšší právě u kuřáků. Již v roce 1994 studie publikovaná v časopise The New England Journal of Medicine ukázala, že celková úmrtnost mužů-kuřáků užívajících betakaroten byla o 8 % vyšší než u nekuřáků, přičemž příčinou úmrtí byla především rakovina plic a ischemická choroba srdeční.

Jaké dávky doplňků stravy jsou vysoké?

Metaanalýza z roku 2010 ukázala, že u lidí, kteří denně brali 20 až 30 mg betakarotenu, došlo k významnému zvýšení výskytu rakoviny plic a žaludku, a to o 16 procent, přičemž nejvyšší riziko bylo u kuřáků a pracovníků vystavených azbestu.

Navíc nezávisle na obsahu dehtu a nikotinu v cigaretách je u kuřáků, kteří užívají doplňky stravy s betakarotenem, zvýšené riziko rakoviny plic. Pokud kuřáci pravidelně konzumují i alkohol, může kombinace betakarotenu a etanolu vést k hepatotoxicitě.

Proč betakaroten z potravin a betakarotenové doplňky stravy vyvolávají v organismu téměř zcela opačné výsledky? Memorial Sloan Kettering Cancer Center předpokládá, že betakaroten získaný ze stravy může působit v interakci s dalšími fytochemickými látkami obsaženými v ovoci a zelenině a mít tak na organismus lepší účinky než doplňky stravy.

Jiné studie naznačují, že vysoké dávky umělého betakarotenu se mohou změnit z „antioxidantů“ na „prooxidanty“ a u kuřáků mohou dokonce způsobit oxidační poškození DNA, čímž se buňky stávají náchylnějšími k rakovině.

Vědecká revize publikovaná v roce 2020 v časopise Antioxidants poukázala na to, že interakce karotenoidů u lidí, včetně betakarotenu, jsou složité a mohou se stát buď antioxidanty, nebo prooxidanty. V druhém případě mohou karotenoidy buňky dokonce poškozovat.

Pokud jde o doplňky vitaminu A, přestože nejsou tak rizikové jako betakaroten, i u nich se doporučuje příjem prostřednictvím stravy.

Dvě studie provedené v roce 2019 zjistily, že příjem vitaminu A ve stravě, a nikoli v doplňcích stravy, snižuje úmrtnost na všechny příčiny a úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění a že strava bohatá na karotenoidy, které se v těle přeměňují na vitamin A, je prospěšná pro kardiometabolické zdraví.

Vitamin A je živina rozpustná v tucích a příjem jednoho doplňku může způsobit, že se v těle nahromadí jeho nadbytek. Podle USPSTF může příliš velké množství vitaminu A snížit hustotu minerálů v kostech nebo vyvolat hepatotoxické či teratogenní účinky.

Jsou doplňky vyhozené peníze?

V nových doporučeních USPSTF se také uvádí, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že by doplňky stravy, ať už s jednou či více nutričními látkami, zabraňovaly kardiovaskulárním onemocněním nebo rakovině.

Doporučení hodnotila přínos jednotlivých nebo kombinovaných vitaminových doplňků, jako jsou betakaroten, vitamin A, vitamin E, vitamin D, vápník, vitamin C, kyselina listová, vitamin B12, vitamin B3, vitamin B6 a selen, při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny a pro snížení úmrtnosti.

V úvodníku, který doprovází doporučení, doktor Jeffrey A. Linder, vedoucí lékař všeobecného interního lékařství na Feinbergově lékařské fakultě Severozápadní univerzity, spolu se svými kolegy uvádí, že místo utrácení peněz a věnování pozornosti doplňkům stravy by se měl klást důraz na nízkorizikové aktivity s vysokým dopadem. Příkladem je zdravá strava, cvičení, udržování zdravé hmotnosti a vyhýbání se tabáku.

To nás nutí přemýšlet, zda je nákup doplňků stravy skutečně plýtvání penězi a zda vůbec našemu organismu nějak prospívají. Koneckonců ne každý si může pravidelně dopřávat dobře vyvážené jídlo.

V této souvislosti Titan Lin, odborník na výživu a generální ředitel společnosti Learneating Co., uvedl, že příjem jednoho doplňku stravy často zahrnuje vysoké dávky, zatímco užívání kombinace vitaminů je mnohem bezpečnější.

Na druhou stranu vyvážená strava skutečně může snížit riziko rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění a konzumace přírodních potravin může doplnit více živin najednou.

Některé živiny je však obtížnější získat v účinných dávkách z potravy, například rybí tuk, a proto je lze doplňovat pomocí doplňků stravy. Existuje také řada faktorů, kvůli kterým je nutné, aby lidé získávali základní živiny z doplňků stravy.

USPSTF doporučuje těhotným ženám užívat denně 0,4 až 0,8 mg (400 až 800 mcg) kyseliny listové, aby se předešlo vrozeným vadám neurální trubice u dětí. Nedostatek vitaminu B12 může ovlivnit paměť, nicméně vitamin B12 se většinou nachází v potravinách živočišného původu. A dlouhodobí vegetariáni jsou náchylní k nedostatku vitaminu B12 a měli by tudíž užívat doplňky stravy.

Kromě toho doplňování astaxanthinu, sezaminu, kyseliny gama-aminomáselné (GABA) a dalších neesenciálních živin stále přináší určité výhody. Pokud je poměrně obtížné získat je z potravy, můžeme zvolit i doplňky stravy.

Například lidé, kteří jsou ve stresu a špatně spí, mohou doplňovat sezamin a GABA. A lidé, kteří příliš pracují a bolí je oči, mohou užívat astaxanthin.

Lin zdůrazňuje, že výhodou vitaminových a dalších nutričních doplňků je, že dokáží rychle doplnit potřebné účinné dávky, nebo když mají lidé opravdu potíže se zkvalitněním stravy, mohou získat potřebné živiny z doplňků.

Upozorňuje však, že „si nemůžete myslet, že pokud užíváte doplňky stravy, pak je udržování vyvážené stravy zbytečné“.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil O. H.

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.