Epoch Times Německo

26. 9. 2022

Giorgia Meloniová a její strana Bratři Itálie (FDI) přinesla pravicovému táboru v Itálii jasné vítězství. Pravicová aliance FDI Meloniové, pravicové národní strany Liga a strany Vzhůru Itálie (FI) by měla mít jasnou parlamentní většinu.

Podle prognóz získala FDI v nedělních parlamentních volbách přibližně čtvrtinu všech hlasů, což z ní činí nejsilnější sílu. Aliance FDI, pravicové národní Ligy a strany Vzhůru Itálie tedy dosahuje 43 % hlasů – což by mělo stačit na jasnou většinu v obou komorách parlamentu.

Meloniová by se tak mohla stát první ženou v čele italské vlády. „Italové vyslali jasný signál ve prospěch pravicové vlády vedené Bratry Itálie,“ uvedla Meloniová novinářům v Římě v noci na pondělí. „Budeme vládnout pro všechny,“ dodala.

Vzhledem ke složitému volebnímu systému získává aliance FDI, Ligy exministra vnitra Mattea Salviniho a konzervativní Vzhůru Itálie dlouholetého premiéra Silvia Berlusconiho v obou komorách parlamentu absolutní většinu křesel – ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu.

Volební účast byla 64,07 %, což je výrazně méně než v roce 2018, kdy činila 73,86 %. Jedná se o nejnižší účast v celostátních parlamentních volbách v Itálii od konce druhé světové války. Oficiální výsledky oznámí ministerstvo vnitra v pondělí během dne.

Vítězní Bratři Itálie

Bratři Itálie získali v roce 2018 pouze 4,3 % hlasů. Od té doby je však tato strana nejsilnější pravicovou silou, a to právě díky charismatické Meloniové.

Meloniová zároveň udělala hodně pro to, aby se její strana přiblížila občanům a zbavila se nálepky „postfašistická“, která se k její straně váže. Politickým dědictvím, na němž FDI v roce 2012 vznikla, je postfašistická strana Movimento Sociale Italiano (MSI), která byla rozpuštěna v 90. letech.

Vítězství pravice ve volbách v Itálii vysílá do Evropy „šokové vlny“: ještě před dvěma týdny se pravicoví Švédští demokraté stali druhou nejsilnější politickou silou v parlamentních volbách ve Švédsku a poprvé získali nárok na účast ve vládě.

Polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán okamžitě poslali Meloniové své blahopřání. „Více než kdy jindy potřebujeme v Evropě přátele, kteří sdílejí vizi a společný přístup,“ dodal Orbánův politický poradce Balázs Orbán.

Související témata

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.