Zdenka Danková

26. 9. 2022

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní sólový recitál zpěváka Pavla Černocha, jednoho  z našich mezinárodně nejrespektovanějších tenoristů. Návštěvníci tak budou mít 9. října mimořádnou příležitost jej vidět a slyšet na domácí půdě. Doprovázen klavírem Davida Švece uvede známé i méně známé operní árie domácích i zahraničních klasiků. Diváci se mohou těšit na hudební sóla např. od Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka nebo Bedřicha Smetany.

Zastávka v Národním divadle

Po dlouhé pauze se Pavel Černoch zastaví i na naší první scéně, kde jej můžeme vidět 28. září v roli Prince ve Dvořákově Rusalce, kterou v Národním divadle nastudoval režisér Jiří Heřman. Po pražském koncertu Pavel Černoch opět zamíří do zahraničí. Hned v listopadu jej čeká v hamburské Staatsoper titulní role v opeře Faust skladatele Charlese Gounoda.

Pavel Černoch v programu přednese árii Florestana „Gott, welch dunkel hier“ z Beethovenova Fidelia, árii Maxe „Nein, länger trag´ ich nicht die Quälen“ z Čarostřelce Carla Marii von Webera nebo árii Lohengrina „In fernem Land“ od Richarda Wagnera. Dále nabídne árie Prince z Dvořákovy Rusalky, dílo Bedřicha Smetany pak bude reprezentovat árie Dalibora „Toť třetí noc“.

Nebude chybět ani oblíbený italský repertoár: árie Turiddu „Mamma, quel vino è generoso“ z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a árie Cania „Vesti la giubba“.

Zpěvák k výběru repertoáru uvádí: „Před nedávnem mě jeden významný hudební kritik v Německu dotázal, kdy zazpívám na nějakém recitálu, to co dělá Pavla Černocha, kým je.  Zamyslel jsem se nad tím a je z toho tento večer. Večer árií z oper, které zpívám v Evropě a které byly, jsou a brzy budou na mém repertoáru a které jsou hlavně momentálně nejblíže mému srdci.“ 

Koncert se koná v rámci programové řady Českého spolku pro komorní hudbu.

Jemnost a tvárnost hlasu

Talent, pracovitost i promyšlená práce s hlasem učinily z Pavla Černocha jednoho z nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších tenoristů současnosti. Kritici vyzdvihují hebkost, jemnost a tvárnost jeho hlasu, oceňují i jeho herecký talent, díky němuž přesvědčivě ztvárňuje složité operní charaktery jako Janáčkova Laca, Prince ve Dvořákově Rusalce či Cavaradossiho v Pucciniho Tosce. V roce 2024 jej čeká debut v newyorské Metropolitní opeře v roli Borise v Janáčkově Kátě Kabanové.

Na mezinárodní scéně na sebe upozornil debutem v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Janáčkově Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů.

Jako sólista vystupoval se špičkovými orchestry, jako jsou Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne.

Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, jsou například osobnosti jako Kirill Petrenko, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša.

Základy jeho celoživotního propojení s hudbou položilo účinkování v dětském sboru Kantiléna. Na brněnské JAMU vystudoval hudební management a za svým pěveckým snem odešel poté do zahraničí. Hned v úvodu své pěvecké dráhy se seznámil s pedagogem Paolem De Napoli, který se mu stal celoživotním mentorem a učitelem.

Více informací na: www.pavelcernoch.czrudolfinum.cz.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...