Zdenka Danková

26. 9. 2022

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní sólový recitál zpěváka Pavla Černocha, jednoho  z našich mezinárodně nejrespektovanějších tenoristů. Návštěvníci tak budou mít 9. října mimořádnou příležitost jej vidět a slyšet na domácí půdě. Doprovázen klavírem Davida Švece uvede známé i méně známé operní árie domácích i zahraničních klasiků. Diváci se mohou těšit na hudební sóla např. od Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka nebo Bedřicha Smetany.

Zastávka v Národním divadle

Po dlouhé pauze se Pavel Černoch zastaví i na naší první scéně, kde jej můžeme vidět 28. září v roli Prince ve Dvořákově Rusalce, kterou v Národním divadle nastudoval režisér Jiří Heřman. Po pražském koncertu Pavel Černoch opět zamíří do zahraničí. Hned v listopadu jej čeká v hamburské Staatsoper titulní role v opeře Faust skladatele Charlese Gounoda.

Pavel Černoch v programu přednese árii Florestana „Gott, welch dunkel hier“ z Beethovenova Fidelia, árii Maxe „Nein, länger trag´ ich nicht die Quälen“ z Čarostřelce Carla Marii von Webera nebo árii Lohengrina „In fernem Land“ od Richarda Wagnera. Dále nabídne árie Prince z Dvořákovy Rusalky, dílo Bedřicha Smetany pak bude reprezentovat árie Dalibora „Toť třetí noc“.

Nebude chybět ani oblíbený italský repertoár: árie Turiddu „Mamma, quel vino è generoso“ z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a árie Cania „Vesti la giubba“.

Zpěvák k výběru repertoáru uvádí: „Před nedávnem mě jeden významný hudební kritik v Německu dotázal, kdy zazpívám na nějakém recitálu, to co dělá Pavla Černocha, kým je.  Zamyslel jsem se nad tím a je z toho tento večer. Večer árií z oper, které zpívám v Evropě a které byly, jsou a brzy budou na mém repertoáru a které jsou hlavně momentálně nejblíže mému srdci.“ 

Koncert se koná v rámci programové řady Českého spolku pro komorní hudbu.

Jemnost a tvárnost hlasu

Talent, pracovitost i promyšlená práce s hlasem učinily z Pavla Černocha jednoho z nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších tenoristů současnosti. Kritici vyzdvihují hebkost, jemnost a tvárnost jeho hlasu, oceňují i jeho herecký talent, díky němuž přesvědčivě ztvárňuje složité operní charaktery jako Janáčkova Laca, Prince ve Dvořákově Rusalce či Cavaradossiho v Pucciniho Tosce. V roce 2024 jej čeká debut v newyorské Metropolitní opeře v roli Borise v Janáčkově Kátě Kabanové.

Na mezinárodní scéně na sebe upozornil debutem v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Janáčkově Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů.

Jako sólista vystupoval se špičkovými orchestry, jako jsou Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne.

Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, jsou například osobnosti jako Kirill Petrenko, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša.

Základy jeho celoživotního propojení s hudbou položilo účinkování v dětském sboru Kantiléna. Na brněnské JAMU vystudoval hudební management a za svým pěveckým snem odešel poté do zahraničí. Hned v úvodu své pěvecké dráhy se seznámil s pedagogem Paolem De Napoli, který se mu stal celoživotním mentorem a učitelem.

Více informací na: www.pavelcernoch.czrudolfinum.cz.

Přečtěte si také

Vláda chce získat pravomoc samostatného rozhodování o krátkodobém vysílání ozbrojených sil

Podle nového vládního návrhu by měla být změněna Ústava České republiky. Měla by do ní být zanesena nová pravomoc vlády samostatně rozhodovat o vysílání ozbrojených sil mimo území republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území republiky.

Energeticky náročné firmy dotují rozvoj přenosových sítí, vláda jim neulevuje jako jinde, stěžuje si šéf Svazu průmyslu

Velké průmyslové podniky přispívají na zelenou modernizaci elektrárenské sítě velkou měrou. Na rozdíl od sousedních zemí však česká vláda firmám s náklady pomáhá jen málo, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Do ústavy má být zapsáno „šetrné využívání vody“ a „ochrana životního prostředí“

Ministerstvo životního prostředí navrhlo změnit a rozšířit ústavu o závazek státu k šetrnému využívání vody a ochraně životního prostředí. Podle něj je současné znění „zastaralé“ a „nedostatečné“.

Klaus Schwab rezignoval z představenstva Světového ekonomického fóra

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab odstoupil z představenstva této organizace. Byl její tváří více než 50 let.

Člen ochranky stojí na svém stanovišti během zahajovacího zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců ve Velkém sále lidu v Pekingu, 5. března 2024. (WANG ZHAO / AFP via Getty Images)
Čína uvalila odvetné sankce na členy amerického Kongresu kvůli Hongkongu

Čína uvalila sankce na několik členů amerického Kongresu, další vládní představitele a vedoucí nevládních organizací za to, co režim označil za „otřesné chování v otázkách týkajících se Hongkongu“.

Vědci našli dosud nejpřesvědčivější důkazy o možném životě na vzdálené planetě

Vědci objevili dva plyny, které na Zemi vznikají jen biologicky, v atmosféře planety K2-18b. Naznačuje to možnou přítomnost mikrobiálního života, i když důkaz to zatím není.

Německo: Každý třetí podnik plánuje v roce 2025 snižování počtu zaměstnanců

Více než tři z deseti německých podniků předpokládají, že letos budou muset snižovat počet pracovních míst...

Počet svateb v ČR byl loni podle předběžných dat ČSÚ druhý nejnižší od roku 1918, podíl rozvodů se snižuje

Loňský počet svateb v Česku byl po roce 2013 druhý nejnižší od vzniku Československa v roce 1918. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) do manželství loni vstoupilo 44 486 párů, o necelých 1000 více než v roce 2013.

„Nádherné.“ Milovníci čínského umění tleskají Shen Yunu

Milovníci čínského umění ocenili představení Shen Yun v New Yorku jako fascinující ukázku tradiční kultury, tance a hudby. Zaujaly je barvy, příběhy i duchovní poslání souboru.

Mnohonásobný laureát a významný psychiatr Cyril Höschl zemřel ve věku 75 let

Ve věku 75 let dnes zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha.