Po tříleté covidové pauze se k posádce v Bechyni sjeli vojenští odborníci EOD (Explosive Ordnance Disposal) neboli pyrotechnici. Letošní ročník MINIGATOR 2022, mezinárodní cvičení specialistů, se zaměřil převážně na munici východního bloku a jednoduché nástražné výbušné systémy, tzv. booby traps. Akce měla mezinárodní účast, přišli zahraniční kolegové z USA a Slovenské republiky, uvádí zpráva ministerstva obrany.

Během dvoutýdenního cvičení bylo základní zadání, jak je přečetl pro všechny účastníky Minigatoru poručík M. Š. z koordinačního centra EOD:

„Jsme na cizím území, které bylo po válečném konfliktu znovu osvobozené. My, jako koaliční síly, pomáháme určené prostory udržet a vypořádávat se s pokusy nepřátelských sil, které stále naši činnost narušují.“

Na rozdíl od předchozích ročníků se počet zúčastněných týmů zdvojnásobil. Místo čtyřech bylo osm týmů, celkem 60 pyrotechniků.

„Z toho důvodu jsme museli rozšířit i náš operační prostor. Už se nevejdeme jen na ženijní cvičiště EOD, ale incidenty jsou rozmístěné po celé posádce Bechyně,“ upřesnil jednu ze zásadních změn řídící výcviku a náčelník oddělení přípravy Centra technické a informační podpory 15. ženijního pluku major Radek Zápotocký.

Účastníci tak řešili denně minimálně 8 scénářů, které byly směřovány primárně na munici východního bloku a s tím spojené IED (Improvised Explosive Device), sdělila kapitánka Zuzana Králová.

Jednalo se tedy o incidenty s improvizovanými výbušnými systémy.

„Je tady tolik scénářů, že obsahují prakticky všechno. Hodně přibylo tzv. booby trapů, to je v podstatě improvizované nástražné zařízení, které může být vyrobeno z běžné munice, např. pomocí ručního granátu,“ přiblížil hlavní zaměření celého výcviku nadporučík D. V. z koordinačního centra EOD.

Řešení nastalé konkrétní situace je závislé na rozhodnutí každého pyrotechnika. Právě rozdílné přístupy a nové zkušenosti jsou hlavním benefitem celé akce.

„Pro nás byl novinkou incident s dronem, který nesl munici. S tím jsem se ještě za své 17leté praxe nesetkal. Díky tomu, že jsme si museli nějak poradit s danou situací, jsem se zase posunul o kousek dál,“ ocenil přínos cvičení nadrotmistr Michal M. – velitel EOD týmu Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Podle vedoucího týmu amerického EOD, rotného J.H.B., je spolupráce s ostatními specialisty velmi potřebná:

„Je důležité dělat spoustu různých cvičení s jinými kolegy ze stejného oboru, protože každý má svůj názor a postup. Největší rozdíl mezi námi a Čechy je asi v použití přístrojů. Máme různé nástroje nebo jiné roboty. Pro nás bylo novinkou např. britský systém BDL – přístroj na dálkové odpalování.“

Česká strana si zase poprvé v praxi vyzkoušela nově zavedený radiový modul MPU-5, který zkvalitňuje komunikaci mezi operátorem a robotickým prostředkem při EOD zásahu, dodala kpt. Králová.

Ochrana civilních cílů

Letos poprvé se ke společnému výcviku přidali rovněž pyrotechnici z řad Policie ČR. V předchozích ročnících působili pouze jako pozorovatelé.

„Rozdíl mezi armádou a policií je především v tom, že armáda je většinou nasazená ve válečném konfliktu a my děláme pro civilní sektor. Jsme státní složka, která má ochránit občana, zajistit bezpečnost a aby nedošlo k nějaké větší škodě,“ vysvětlil svoje zapojení do EOD činnosti plukovník z pyrotechnické služby PČR.

Zároveň dodal, že nejčastěji se v reálném životě zabývají nálezem munice, pak jsou to podezřelé předměty neboli nástražné výbušné systémy, jak je např. odložené zavazadlo na letišti.

Výměna kontaktů a zkušeností

Hlavním cílem Minigatoru je navýšení schopností specialistů EOD formou výměny zkušeností se zaměřením na jiné přístupy a postupy při řešení různých incidentů s výbušnými prostředky, zhodnotila kpt. Králová.

 „Za těch pár dní jsme se tady naučili víc, než za celý rok. I když tady skončíme, ty kontakty mezi námi zůstávají a můžeme si tak vyměňovat informace, případně si poradit i dál,“ doplnil velitel EOD týmu Ozbrojených sil Slovenské republiky.