Zachary Stieber

30. 9. 2022

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odmítá zveřejnit výsledky pitev lidí, kteří zemřeli po očkování proticovidovou vakcínou.

Úřad FDA tvrdí, že nesmí zveřejnit lékařskou dokumentaci, ale obhájkyně bezpečnosti léčiv tvrdí, že by mohl zveřejnit pitvy s redigovanými osobními údaji.

Odmítnutí bylo vydáno i pro deník Epoch Times, který podle zákona o svobodném přístupu k informacím podal žádost o všechny pitevní zprávy získané úřadem FDA týkající se všech úmrtí nahlášených do systému hlášení nežádoucích účinků vakcín po očkování proticovidovou vakcínou.

Hlášení se do tohoto systému podávají v případě, že se u osoby po podání vakcíny vyskytne nežádoucí reakce nebo zdravotní problém. FDA a další agentury jsou pověřeny prošetřením těchto hlášení. Úřady si k prověření hlášení vyžádají a prověří lékařské záznamy, včetně pitev.

Úřad FDA odmítl zveřejnit všechny zprávy, dokonce i jejich redigované kopie.

FDA se odvolávala na federální zákon, který umožňuje agenturám neposkytnout informace, pokud agentura „důvodně předpokládá, že by jejich zveřejnění poškodilo zájem chráněný výjimkou“, přičemž touto výjimkou jsou „osobní a lékařské spisy a podobné spisy, jejichž zveřejnění by představovalo zjevně neoprávněný zásah do soukromí“.

Federální předpisy rovněž zakazují zveřejnění „osobních, zdravotních a podobných spisů, jejichž zveřejnění by představovalo zjevně neoprávněný zásah do soukromí“.

Deník Epoch Times se proti tomuto zamítnutí odvolal, podobně jako se odvolal proti nedávnému zamítnutí poskytnutí výsledků analýzy údajů z hlášení VAERS.

Snadno se dá redigovat“

Kim Witczaková, obhájkyně bezpečnosti léčiv, která radí úřadu FDA v rámci poradního výboru pro psychofarmakologické léky, uvedla, že zprávy by mohly být zveřejněny se začerněnými osobními údaji.

„Osobní informace by se daly snadno zredigovat, aniž by se ztratily potenciální poznatky z pitvy,“ uvedla Witczaková pro Epoch Times prostřednictvím e-mailu.

Lidé se sami rozhodují, zda výsledky pitvy poskytnou do systému hlášení nežádoucích účinků vakcín, poznamenala Witczaková.

„Pokud někdo nahlásí svou událost do systému VAERS, chce a očekává, že ji prošetří Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). To se týká i pitevních zpráv,“ řekla.

Pitvy jsou prohlídky zemřelých osob prováděné za účelem zjištění příčiny smrti.

„Pitvy mohou být důležitou součástí posmrtné analýzy a měly by být prováděny zejména v případě zvýšeného počtu úmrtí po očkování proticovidovou vakcínou,“ sdělila Witczaková.

Reakce FDA

Mluvčí FDA poznamenal, že úmrtí po očkování anticovidovou vakcínou jsou vzácná, a uvedl počet hlášení podaných do systému VAERS.

Ke 14. září bylo nahlášeno 16 516 hlášení o úmrtí po očkování anticovidovou vakcínou. Do září bylo ve Spojených státech podáno přibližně 616 milionů dávek.

Mluvčí odmítl sdělit, zda FDA někdy zveřejní výsledky pitvy, ale poukázal na práci, jejímž autorem jsou vědci z FDA a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Článek, který nebyl recenzován, analyzoval přibližně 9 800 hlášení o úmrtí do systému VAERS po očkování vakcínou proti onemocnění covid-19 podaných od 14. prosince 2020 do 17. listopadu 2021. Výzkumníci zjistili, že míra hlášení byla nižší než očekávaná míra úmrtnosti ze všech příčin.

„Trendy v míře hlášení odrážely známé trendy v míře úmrtnosti v pozadí. Tato zjištění nenaznačují souvislost mezi očkováním a celkovou zvýšenou úmrtností,“ napsali výzkumníci.

Výzkumníci poznamenali, že dřívější studie zjistily, že nežádoucí příhody hlášené do systému VAERS jsou podhodnocené ve srovnání se skutečným počtem těchto příhod.

Z původního článku newyorské redakce přeložil MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.