Aldgra Fredly

7. 10. 2022

Jihokorejský prezident ve čtvrtek prohlásil, že cílem zrušení ministerstva pro rovnost pohlaví a rodinu je „posílit ochranu žen“, a to navzdory kritice ze strany opozičních zákonodárců a skupin hájících práva žen.

Jihokorejská vláda dokončila plán na zrušení ministerstva, v jehož rámci převezme jeho hlavní funkce ministerstvo sociální péče a zdravotnictví. Plán je v souladu s květnovým předvolebním slibem prezidenta Yoon Suk-yeola.

„Zrušení ministerstva pro rovnost žen a mužů má za cíl posílit ochranu žen, rodin, dětí a sociálně slabých,“ řekl Yoon novinářům, uvedl list The Korea Herald.

Yoonova administrativa usiluje o povýšení úřadu pro záležitosti veteránů na úroveň ministerstva a zřízení nového subjektu pro konzulární služby.

Plán na zrušení bude muset ještě schválit Národní shromáždění. Opoziční Demokratická strana (DS), která má ve shromáždění většinu, se proti plánu na zrušení ostře postavila.

Mluvčí DS Oh Yeong-hwan uvedl, že ministr pro rovnost pohlaví ztratí v případě zrušení ministerstva možnost projednávat na schůzích vlády politiku v oblasti sexuálních trestných činů, neboť jeho funkce bude degradována na vedoucího agentury, informovala tisková agentura Yonhap.

„K trestným činům páchaným na ženách, jako byl nedávný případ vraždy stalkingem na nádraží Sindang, a k dalším závažným sociálním problémům dochází opakovaně a OSN také doporučuje mít nezávislé ministerstvo, které by mělo na starosti zlepšování rovnosti žen a mužů,“ uvedl Oh.

Globální rozdíly mezi muži a ženami

Korejské ženské asociace (KWAU) odsoudily rozhodnutí Yoonovy administrativy zrušit ministerstvo pro rovnost žen a mužů s tím, že tento krok bude bránit pravomoci ministerstva plnit v plném rozsahu funkci politiky rovnosti žen a mužů.

„Násilných trestných činů páchaných na ženách neubývá a jejich bezpečnost je ohrožována každý den,“ uvedla skupina v prohlášení.

Podle KWAU je Jižní Korea stále na 99. místě v celosvětovém indexu rozdílů mezi muži a ženami, a to i přesto, že ministerstvo pro rovnost žen a mužů je zřízeno od roku 2001.

Vládní plán na jeho zrušení bude tlačit na rovnost pohlaví a demokracii v Jižní Koreji, uvedla organizace.

„Plán vlády zrušit ministerstvo pro rovnost žen a mužů a rodinu je návratem do minulosti, kdy ženy nebyly vnímány jako subjekty práv, ale jako subjekty sociálních dávek a ochrany, a naprostým ústupem od rovnosti žen a mužů a demokracie,“ uvedla.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.