Rostoucí náklady na energie a živobytí opět přimělo mnohé občany Německa, aby vyšli protestovat do ulic, zejména ve východních částech republiky. Kromě rostoucích cen energií jsou rovněž znepokojeni přetrvávajícími „anticovidovými opatřeními“.

Protesty proti vysokým cenám energií a důsledkům války na Ukrajině nabírají ve východním Německu na síle. Podle policejních odhadů demonstrovalo v ulicích na desítkách shromáždění v Durynsku, Sasku, Sasku-Anhaltsku, Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku v Den německé jednoty (3. října 2022) více než 100 000 lidí. Vyplývá to z úterních zpráv německých úřadů.

Podle mluvčího zemského operačního střediska v Erfurtu se jen v Durynsku v pondělí 3. října konalo 42 shromáždění, kterých se účastnilo přibližně 38 000 lidí. To bylo asi o 10 000 více než v pondělí před týdnem. V Geře se demonstrace, na níž vystoupil i zemský vůdce AfD Björn Höcke, zúčastnilo asi 10 000 lidí.

Situační centrum ministerstva vnitra v Sasku hovořilo v pondělí o přibližně 32 000 účastnících 109 shromáždění. V centru Lipska se konal pochod, počet jeho účastníků se podle policie pohyboval v nižších čtyřmístných číslech.

V Sasku-Anhaltsku odhadlo ministerstvo vnitra počet účastníků asi 45 shromáždění na celkem 14 600. Pro srovnání: minulý týden bylo v ulicích asi 12 000 lidí. Nejvíce účastníků bylo v Magdeburku, a to asi 2 500. Podle policie pocházeli organizátoři z levicového spektra i z těch aliancí, které již v zimě vyšly do ulic protestovat proti covidové politice.

V Braniborsku policie odhadla počet účastníků 35 pondělních protestních shromáždění po celé zemi na 10 500, což je méně než před týdnem, kdy se jich sešlo přibližně 13 000. Největší počet účastníků zaznamenala policie v Chotěbuzi, a to asi 2000 osob. V Meklenbursku-Předním Pomořansku vyšlo v úterý podle ministerstva vnitra do ulic asi 9 800 lidí.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.