Rusko v pondělí zasypalo ukrajinská města řízenými střelami poté, co byl o víkendu zničen most spojující Ukrajinu a Krym.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí obvinil ukrajinské bezpečnostní služby z útoku na most a prohlásil, že na něj bude reagováno výraznou vojenskou ofenzivou.

„Pokud dojde k dalším pokusům o teroristické útoky na našem území, Rusko odpoví tvrdě a v rozsahu odpovídajícím hrozbám vytvořeným proti Rusku,“ dodal Putin podle státních médií. Dojde k „masivním úderům přesnými zbraněmi dlouhého dosahu na ukrajinské energetické objekty a vojenské řídicí a komunikační prostředky“, uvedl prezident Ruské federace.

Putin poté uvedl, že kyjevská vláda „se postavila na roveň mezinárodním teroristickým skupinám, těm nejodpornějším z nich“, a že „ponechat takové zločiny bez odezvy se stalo nemožným“. Potvrdil také, že Rusko v pondělí zaútočilo na ukrajinskou infrastrukturu.

Výbuch poškodil most, který postavila ruská strana po anexi Krymu v roce 2014. Ukrajina, která most považuje za vojenský cíl podporující ruské válečné úsilí, výbuch oslavuje, aniž by se však oficiálně přihlásila k odpovědnosti za jeho zničení.

Další salvy raket zasáhly hlavní město Ukrajiny znovu později dopoledne. Chodci se ukrývali do úkrytů u vchodů do stanic metra a uvnitř garáží, uvedla agentura Reuters.

Během dopoledne ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko vypálilo 81 řízených střel a ukrajinská protivzdušná obrana jich 43 sestřelila. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zasáhlo všechny zamýšlené cíle.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.

Článek byl redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.