Zachary Stieber

12. 10. 2022

Bývalá kongresmanka a kandidátka na prezidentku USA 2020 Tulsi Gabbardová v úterý oznámila, že opouští Demokratickou stranu.

Ve dvou videích Gabbardová uvedla, že k tomuto kroku ji částečně vede skutečnost, že prezident Joe Biden a jeho administrativa nereagovali poté, co aktivisté začali protestovat před domy soudců Nejvyššího soudu před a po zrušení rozsudku ve věci Roe v. Wade (pro-potratový rozsudek z roku 1973).

Federální zákon zakazuje protestovat před domy soudců s úmyslem je ovlivnit, což je podle mnohých protestujících jejich záměr.

Gabbardová srovnala nečinnost vůči těmto protestujícím porušujícím zákon s tím, jak naopak administrativa zatýká pro-life aktivisty za údajné porušení jiného zákona.

„Když strana, která je u moci, nevěří ve vládu práva, byť je zodpovědná za psaní a prosazování zákonů, je naše demokracie odsouzena k zániku,“ řekla Gabbardová. „Dnešní Demokratická strana nevěří v naše ústavou chráněné právo na svobodu projevu.“

Jednačtyřicetiletá Gabbardová zastupovala v Kongresu Havaj v letech 2013 až 2021, kdy se místo znovuzvolení rozhodla kandidovat na prezidentku. V průběhu předvolebního klání Gabbardová odstoupila ze své kandidatury a podpořila Joea Bidena.

Gabbardová je stále kritičtější k tomu, co označuje za rostoucí extremismus mezi demokraty v tématech, jako je vzdělávání, gender a válka. Jeden z jejího předvolebního slibu byl nezapojovat Spojené státy do „věčných válek“ a stáhnout zemi z Afghánistánu.

„V dnešní Demokratické straně již nemohu dále setrvávat. Je nyní pod úplnou kontrolou elitářského kabalského spolku válečných štváčů hnaných ustrašeným wokeismem, kteří nás rozdělují tím, že vnáší rasismus do každého aspektu a podněcují protibělošský rasismus, kteří aktivně pracovali na podkopání našich Bohem daných svobod zakotvených v naší ústavě, kteří jsou nepřátelští vůči věřícím a duchovnosti, kteří démonizují policii, kteří chrání zločince na úkor Američanů dodržujících zákony, kteří věří v otevřené hranice, kteří zneužívají národní bezpečnost k tomu, aby šli po svých politických oponentech, a především nás táhnou stále blíže k jaderné válce,“ uvedla Gabbardová v jednom z videí.

Gabbardová neřekla, zda přejde k Republikánské straně nebo k alternativám, jako je například strana Vpřed, kterou v roce 2020 pomohl založit kandidát demokratů Andrew Yang. Na dotaz zaslaný bývalé kongresmance obratem neodpověděla.

Gabbardová vyzvala ostatní demokraty, aby se k ní při odchodu ze strany připojili.

„Dnes vyzývám své kolegy, nezávisle smýšlející demokraty se zdravým rozumem, aby se ke mně připojili a podnikli kroky. Připojte se ke mně a odejděte z Demokratické strany,“ uvedla Gabbardová. „Pokud už nemůžete snést směr, kterým tuto zemi vedou takzvaní probuzení ideologové Demokratické strany, vyzývám vás, abyste se ke mně připojili.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.