Gary Bai

19. 7. 2022

Senátor Ted Cruz (Republikáni) prohlásil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které v minulosti legalizovalo sňatky homosexuálů, bylo „jednoznačně špatné“.

„Obergefell, stejně jako Roe versus Wade, ignoroval dvě století historie našeho národa,“ řekl Cruz v podcastu Verdict+. „V případu Obergefell soud řekl: ,Ne, my to víme lépe než vy‘ a nyní musí každý stát schválit a povolit homosexuální manželství. Myslím si, že toto rozhodnutí bylo v době, kdy se o něm rozhodovalo, jednoznačně špatné. Byl to přehnaný zásah soudu.“

Cruz tím má na mysli rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Obergefell v. Hodges (pdf) z roku 2015, v němž většina soudců (5:4) rozhodla, že klauzule o spravedlivém procesu a klauzule o rovné ochraně čtrnáctého dodatku Ústavy USA, zaručují základní právo na uzavření manželství párům stejného pohlaví.

Texaský senátor zastává názor, že politika v otázkách, jako jsou sňatky homosexuálů a potraty, by měla být ponechána na zákonodárných orgánech jednotlivých států USA.

„Manželství bylo vždy otázkou, která byla ponechána na státech. Viděli jsme státy před Obergefellem, které se posouvaly – některé státy se posouvaly k povolení homosexuálních manželství, jiné státy se posouvaly k povolení občanských partnerství. Státy přijímaly různé normy,“ řekl Cruz.

„A kdyby je soud Obergefell nepřeválcoval, demokratický proces by fungoval i nadále: pokud se domníváte, že manželství homosexuálů je dobrý nápad, způsob, jakým je ústava nastavena, abyste tento postoj prosazovali, je přesvědčit své spoluobčany. A pokud by se vám podařilo přesvědčit své spoluobčany, pak by váš stát změnil zákony tak, aby odrážely tyto názory,“ pokračuje republikánský senátor.

Komentáře zákonodárce přicházejí několik týdnů poté, co Nejvyšší soud USA svým červnovým rozhodnutím ve věci Dobbs versus Jackson Women’s Health Organization (pdf) zrušil rozsudek nejvyššího soudu z roku 1973 ve věci Roe v. Wade, který legalizoval potraty v celých Spojených státech. Více…

Cruz v narážce na obavy z překročení pravomocí soudu v souvislosti s rozhodnutími Obergefell a Roe sdílel názor soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomase v případu Dobbs, že nejvyšší soud by měl přehodnotit případy jako Obergefell, které jsou spojeny s doktrínou hmotněprávního procesu.

Ve svém stanovisku Thomas uvedl, že „’řádný hmotněprávní proces‘ je protimluv, který nemá v ústavě žádný základ“ a že „klauzule o řádném procesu nezajišťuje žádná hmotná práva“.

Z tohoto důvodu Thomas uvedl, že „v budoucích případech by [soudci] měli znovu zvážit všechny precedenty tohoto soudu týkající se hmotněprávního řádného procesu, včetně Griswolda, Lawrence a Obergefella“, a že „protože je každé rozhodnutí o hmotněprávním řádném procesu ‚prokazatelně chybné‘, máme povinnost ‚napravit chybu‘ zjištěnou v těchto precedentech“.

Cruzovy komentáře nejsou prvním případem, kdy senátor vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím Nejvyššího soudu o manželství osob stejného pohlaví.

V roce 2015 tehdejší kandidát v republikánských primárkách prohlásil, že jeho odpor k tomuto rozhodnutí bude „v popředí“ jeho prezidentské kampaně.

„Je to něco, na čem hodlám stavět kampaň,“ řekl v roce 2015 v rozhovoru pro NPR.

„A manželství a náboženská svoboda budou podle mého názoru nedílnou součástí motivace amerického lidu, aby přišel a hlasoval pro to, co je v konečném důsledku obnovou našeho ústavního systému,“ řekl Cruz.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.