Senátor Ted Cruz (Republikáni) prohlásil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které v minulosti legalizovalo sňatky homosexuálů, bylo „jednoznačně špatné“.
„Obergefell, stejně jako Roe versus Wade, ignoroval dvě století historie našeho národa,“ řekl Cruz v podcastu Verdict+. „V případu Obergefell soud řekl: ,Ne, my to víme lépe než vy‘ a nyní musí každý stát schválit a povolit homosexuální manželství. Myslím si, že toto rozhodnutí bylo v době, kdy se o něm rozhodovalo, jednoznačně špatné. Byl to přehnaný zásah soudu.“
Cruz tím má na mysli rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Obergefell v. Hodges (pdf) z roku 2015, v němž většina soudců (5:4) rozhodla, že klauzule o spravedlivém procesu a klauzule o rovné ochraně čtrnáctého dodatku Ústavy USA, zaručují základní právo na uzavření manželství párům stejného pohlaví.
Texaský senátor zastává názor, že politika v otázkách, jako jsou sňatky homosexuálů a potraty, by měla být ponechána na zákonodárných orgánech jednotlivých států USA.
„Manželství bylo vždy otázkou, která byla ponechána na státech. Viděli jsme státy před Obergefellem, které se posouvaly – některé státy se posouvaly k povolení homosexuálních manželství, jiné státy se posouvaly k povolení občanských partnerství. Státy přijímaly různé normy,“ řekl Cruz.
„A kdyby je soud Obergefell nepřeválcoval, demokratický proces by fungoval i nadále: pokud se domníváte, že manželství homosexuálů je dobrý nápad, způsob, jakým je ústava nastavena, abyste tento postoj prosazovali, je přesvědčit své spoluobčany. A pokud by se vám podařilo přesvědčit své spoluobčany, pak by váš stát změnil zákony tak, aby odrážely tyto názory,“ pokračuje republikánský senátor.
Komentáře zákonodárce přicházejí několik týdnů poté, co Nejvyšší soud USA svým červnovým rozhodnutím ve věci Dobbs versus Jackson Women’s Health Organization (pdf) zrušil rozsudek nejvyššího soudu z roku 1973 ve věci Roe v. Wade, který legalizoval potraty v celých Spojených státech. Více…
Cruz v narážce na obavy z překročení pravomocí soudu v souvislosti s rozhodnutími Obergefell a Roe sdílel názor soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomase v případu Dobbs, že nejvyšší soud by měl přehodnotit případy jako Obergefell, které jsou spojeny s doktrínou hmotněprávního procesu.
Ve svém stanovisku Thomas uvedl, že „’řádný hmotněprávní proces’ je protimluv, který nemá v ústavě žádný základ“ a že „klauzule o řádném procesu nezajišťuje žádná hmotná práva“.
Z tohoto důvodu Thomas uvedl, že „v budoucích případech by [soudci] měli znovu zvážit všechny precedenty tohoto soudu týkající se hmotněprávního řádného procesu, včetně Griswolda, Lawrence a Obergefella“, a že „protože je každé rozhodnutí o hmotněprávním řádném procesu ‘prokazatelně chybné’, máme povinnost ‘napravit chybu’ zjištěnou v těchto precedentech“.
Cruzovy komentáře nejsou prvním případem, kdy senátor vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím Nejvyššího soudu o manželství osob stejného pohlaví.
V roce 2015 tehdejší kandidát v republikánských primárkách prohlásil, že jeho odpor k tomuto rozhodnutí bude „v popředí“ jeho prezidentské kampaně.
„Je to něco, na čem hodlám stavět kampaň,“ řekl v roce 2015 v rozhovoru pro NPR.
„A manželství a náboženská svoboda budou podle mého názoru nedílnou součástí motivace amerického lidu, aby přišel a hlasoval pro to, co je v konečném důsledku obnovou našeho ústavního systému,“ řekl Cruz.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.
Senátor Cruz: Rozhodnutí Nejvyššího soudu, které legalizovalo sňatky homosexuálů, bylo „jednoznačně špatné“
Související články
Ratingové agentury tlačí firmy, aby aktivně podporovaly lesbické a homosexuální programy
Ratingové agentury firmám sníží hodnocení, když nepodporují politické programy lesbických a homosexuálních lobby. Příkladem je situace okolo české polostátní energetické společnosti ČEZ, která nedávno podepsala takzvané Pride Business Forum Memorandum, protože jí ratingová agentura snížila hodnocení, neboť prý v této oblasti „nevykazuje žádné aktivity“...
Česká televize půjde do správního řízení za jednostranné informace pod vlivem homosexuálních lobby, rozhodla RRTV
Již druhou stížnost Aliance pro rodinu na neobjektivní vysílání ČT o zákonech, které projednává Poslanecká sněmovna ve věcech manželství, vyhodnotila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jako oprávněnou. Aliance žádá, aby „aby aktivismus a politické názory některých redaktorů neznehodnocovaly práci celé ČT a nepodkopávaly důvěru nemalé části koncesionářů“.
Maďarský zákon zakázal šíření a propagaci homosexuality a změny pohlaví dětem do 18 let, EU jej kritizuje
Maďarská vláda v červnu přijala tzv. antipedofilní zákon, který kromě deklarované ochrany dětí před útoky pedofilů zakazuje také šíření materiálů zobrazujících nebo propagujících homosexualitu a změnu pohlaví mezi mladými lidmi do 18 let. Zákaz se má vztahovat nejen na výuku ve školách, ale i na filmy a reklamy cílené na děti a mladistvé.
Nevludová: Uzákonění homosexuálního manželství ovlivní celou společnost, jazyk, školy i dětské učebnice
Poslankyně Ivana Nevludová upozorňuje, že uzákonění homosexuálního manželství ovlivní celou společnost, jazyk, školy i dětské učebnice. Bude také znamenat otevření možnosti náhradního mateřství a „obchodu s dětmi“. Navíc všude, kde bylo homosexuální manželství uzákoněno, podle poslankyně prudce klesá svoboda slova a zvyšuje se názorová cenzura…
Skupina poslanců chce v zákonu změnit význam manželství a prosadit sňatky pro homosexuály a lesby
Na stejný den, kdy bude Poslanecká sněmovna jednat o návrhu na posílení institutu rodiny a ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, prosadila jiná skupina poslanců jednání o změně občanského zákoníku. Tato změna má definovat homosexuální a lesbické svazky jako zákonem uznaná „manželství“.